» » Як вибрати найкращий термос для чаю і кави

Як вибрати найкращий термос для чаю і кави

У патенті, отриманому німецьким винахідником Рейнгольдом Бургером на початку ХХ ст., винайдений ним виріб характеризується як посудина з подвійними стінками, відстань між якими заповнено вакуумом. Як ви вже здогадалися мова йде про - термос.

Пристрій і принцип роботи

Зовні термоси вражають різноманітністю і дизайном, можуть бути виконані з пластика, скла, металу і навіть кераміки. А ось їх внутрішня конструкція - практично однакова.

Крім корпусу термос складається з :

  • колби;
     
  • силіконового ущільнювача (зазвичай - у формі кільця);
     
  • теплоізолюючих пробки (вона може бути обладнана спеціальною кнопкою);
     
  • кришки, яка виконує роль чашки;
     
  • другий, додаткової чашки (не у всіх моделях).
     

Зовні термос повинен бути виготовлений з матеріалів, що відображають тепло. Внутрішня поверхня - відполірована.

Повітря між колбою і корпусом викачують, щоб знизити теплопровідність вироби - вакуумний «шар» в цьому випадку грає роль ізолюючого матеріалу.

У металевих термосах колба, як правило, відсутня - її функції виконує корпус вироба.

Різновиди

Виробники подбали про те, щоб у нас були термоси на різні випадки життя. Вироби, що мають схожі характеристики, об'єднані в 4 групи :

  • універсальні;
     
  • судкові;
     
  • термоси типу "куля";
     
  • помпові.
     

 

Універсальні - з широким горлом, що дозволяє використовувати їх не тільки для рідини, але і для страв.

Як правило вони зі скляною колбою, але деякі виробники випускають повністю металеві термоси.

Традиційний обсяг - до 1 літра. Деякі моделі оснащені складаною ручкою, що дуже зручно при транспортуванні.

Судковий термос - це «споруда» з трьох автономних контейнерів об'ємом 0,4-0,7 л. Ідеальний автомобільний варіант, що дозволяє водієві взяти в дорогу 3 різних вида страви або напою.

Зазвичай такі термоси роблять з харчового, стійкого до високих температур пластика, тому вони легші, ніж металеві. У комплектацію входить ложка, закріплена зовні корпусу в спеціальному утримувачі.

Термоси типу "куля" призначені тільки для напоїв. Кришка прекрасно замінює стакан, в ній є спеціальний клапан, за допомогою якого зручно наливати чай або каву.

Термоси цього типу вузькі, виконані з металу. Іноді надходять у продаж разом з чохлом і ременем, тому ними зручно користуватися мандрівникам.

Термоси з помпою зазвичай випускають великих розмірів. Якщо на природу відправляється компанія друзів, такий термос незамінний.

Завдяки цьому помповий термос дуже добре зберігає тепло, практично добу температура може залишатися незмінною.

Окремо від перерахованих стоять електричні термоси (наприклад, Sinbo SK-2395).

У них вода підігрівається (хоча можна відразу наливати гарячу), підтримується її висока температура. Термос розрахований на 3,2 л рідини.

Термос для чаю і кави: який краще вибрати

Вибір термоса простіше зробити, якщо ви добре розумієте його майбутнє призначення.

Крім того, вам треба переконатися, чи зручний він буде в експлуатації і догляді за ним, чи безпечний для здоров'я (перевірте наявність необхідних сертифікатів), які терміни і умови гарантії.

Давайте розглянемо основні моменти.

Обсяг

 

Найменший термос розрахований на 0,25 л рідини (такий міні термос зазвичай називають термокружкою), найбільший - на 40 л (термоконтейнер). Маленькі - легкі і компактні - зручно взяти, вирушаючи на роботу.

Термоси об'ємом від 1 до 2 л вважаються стандартними, вони незамінні для зимової риболовлі, в подорожі, на пікніку для невеликої кампанії.

Термо від 3 л і більше зазвичай експлуатуються в стаціонарних умовах.

Є одна хитрість, про яку не всі знають: термос влаштований так, що його потрібно заповнювати доверху, а не наполовину або на третину.

Якщо в колбі залишиться вільний простір, рідина охолоне швидше.

Ось чому, купуючи термос, так важливо вибрати той, який за розміром вас найбільше влаштовує.

Матеріал

Корпус термоса може бути виконаний з пластика або металу. У першому випадку виріб виходить більш легким, що для багатьох користувачів є плюсом. До того ж такі пристрої коштують дешевше.

Що стосується матеріалу, з якого виготовлена ​​колба, то головна різниця - в зручності їх експлуатації.

 

У термосів з металевою колбою більш зручні щільні кришки - свого роду гарантія того, що напій з них не виллється, навіть якщо сумку з термосом буде трясти на дорожніх вибоїнах.

Мінусом є те, що металеві колби важче і гірше миються.

Скляні колби миються добре, не вбирають запахи, але і у них є істотний мінус: скло - крихкий матеріал.

Тому тим, хто шукає туристичний термос, рекомендації від бувалих мандрівників - вибрати варіант надійніше, металевий або пластиковий.

Проблем не буває в одному випадку: якщо в такому термосі йде, наприклад, тільки заварка чаю, а для інших напоїв і страв термос не використовується.

Не дуже часто, але на ринку можна зустріти вироби з досить рідкісних матеріалів. Наприклад, керамічний термос «Around the World». Він нагадує кухоль, у нього кришка-непроливайка з силікону. Обсяг - 400 мл.

Одна з новинок ринку - титановий термос Therma , який виробляється в Канаді. Це відмінний варіант для походу, що забезпечує гарячим питтям мандрівника або рибалки протягом 24 годин.

Края горловини при цьому залишаються холодними, щоб людина не обпекла губи.

Здатність тримати і зберігати тепло

 

Рекордсменами за цим показником вважаються термоси зі скляними колбами, їх вміст може зберігатися теплим протягом двох діб.

Однак результат залежить і від того, наскільки якісно виріб виконано виробником.

Для того, щоб перевірити, наскільки хороший термос в цьому плані, можна вчинити так: заповнити посудину окропом, щільно закрити його і поспостерігати, чи буде змінюватися температура корпусу термоса протягом 7-10 хвилин.

Нагріється - значить, термос тримає тепло погано. Таку покупку фахівці рекомендують повернути в магазин, оскільки виріб явно бракований.

Ще одна порада від знавців: довше тримають тепло термоси об'ємом 2-3 л, в півлітрових вміст може охолонути через 1,5 години.

Особливості конструкції

За оцінками фахівців, 30 відсотків тепла вміст термоса втрачає через кришку. Ті, у кого вдома років 40-50 тому був знаменитий китайський термос, пам'ятають, що він закривався за допомогою коркової кришки.

Подібні конструкції виробляють і сьогодні, проте у таких кришок є недолік - з часом вони починають протікати. Це означає і втрату тепла, і те, що подібний термос небезпечно брати в дорогу.

До того ж при користуванні подібною кришкою збільшується ризик обпекти руки, коли термос треба буде відкрити. Кращим сьогодні визнаний варіант з кришкою, що загвинчується.

Важливий момент - форма горла. Якщо воно широка, термос зручніше мити, однак тепло такі пристрої тримають гірше.

При покупці переконайтеся, що збірка вироба якісна, а для цього легенько струсіть термос.

Якщо почуєте деренчання, від покупки відмовтеся - в цьому термосі, швидше за все, ненадійно закріплена колба, і він дуже швидко може зламатися.

Звертайте також увагу на додаткові елементи: чашки, заварник з ситечком (у деяких виробників - дуже оригінальна комплектація).

Переконайтеся, чи зручна у термоса ручка, чи безпечна вона для експлуатації.

Форма

Крім класичних варіантів на ринку представлено багато інших, різних за формою, а отже, і за призначенням термосів.

Можна вибрати:

  • термокружку, об'ємом 350 мл, вміст якої в протягом 6 годин зберігає температуру 70 градусів (марка Zojirushi SM-CTE35AZ);
     
  • плоский термос-фляжку об'ємом 1 л (Stanley Adventure SS Canteen);
     
  • термос-глечик для використання вдома або на дачі (Biostal NKP-1000);
     
  • дитячий термос оригінального дизайну, об'ємом 0,25 л, із зручним горлом, з якого дитина може пити теплий напій на прогулянці (Mindo Yeti).


Схожі новини:

• Чай Бі Ло Чунь - Особливості зберігання та надзвичайні властивості
• Як правильно заварювати зелений чай: інструкція
• Яку кавомашину вибрати для дому та офісу
• Що краще кавоварка чи кавомашина і чим вони відрізняються
• Як варити каву в кавоварці гейзерного типу: принцип роботи
• Плюси і мінуси керамічної турки для кави
• Як правильно заварювати зелений чай: інструкція
• М'ята і меліса: чим відрізняються, головні особливості та відмінності цих рослин