Добавлено:
1

Сучасний споживач зовсім інший, ніж той, що йшов в магазин за покупками 20-30 років тому. Сьогодні ми уважно вивчаємо етикетки, нам цікаво абсолютно все - склад, термін придатності, країна-виробник продукту. Якщо раніше, наприклад, ми були раді побачити на прилавку хоч якийсь розчинну каву, то тепер нам важливо знати, як робиться цей продукт, чи багато в ньому натуральних компонентів і скільки «хімії», чим відрізняється один сорт від іншого.

Історія напою

Хто першим придумав зробити каву розчинним? Щоб не підходити до питання авторства надто формально, дослідники пропонують «розпиляти» пальму першості між трьома винахідниками , які прийшли до відкриття незалежно один від одного - новозеландцем, американцем і англійцем.

Патент на винахід розчинної кави за №3518 отримав в 1890 р (випередивши своїх колег) новозеландський вчений Девід Стренг. Тим часом історія не применшує заслуг ще одну людину - американського винахідника, японця за походженням, Саторі Като. Темою його розробок було створення розчинного чаю. Вирішивши цю задачу, але з прикрістю переконавшись, що його дітище мало кого зацікавило, вчений почав експериментувати з кавою в надії, що цей напрям буде більш перспективним, і не помилився: в 1899 р вчений провів вдалі досліди, а незабаром по його розробкам почалося виробництво продукції в промислових обсягах.

Приблизно в цей же час жив в Гватемалі англієць на ім'я Джордж Констант Луїс Вашингтон теж вніс свій внесок в розробку технології виготовлення продукту. Завдяки його старанням був створений і, що дуже важливо, виставлений вже на світовий ринок розчинну каву під назвою «Red E Coffee» (на слух назва сприймається англомовними людьми, як «готову каву»).

Бум популярності напою припадає на час Першої і Другої світових воєн - кавовий «напівфабрикат» виявився незамінним у похідних умовах і увійшов до списку продуктів, обов'язкових для солдатського та офіцерського пайків в Англії, США і низці інших країн.


Ще одним стимулом для виробників виготовляти розчинну каву в великих обсягах стало кілька небувало врожайних на кавове зерно років. Щоб повністю переробити не тільки зерна, але і «некондицію» і відходи, уряд Бразилії в 1938 р уклало договір зі швейцарською компанією Nestle, профінансувавши програму щодо поліпшення смакових характеристик продукту. Вкладення себе виправдали - в той рік народилася відома сьогодні всім любителям напою, що бадьорить марка Nescafe.

Як виробляють розчинну каву?

Спочатку відповімо на питання, з чого зроблений розчинну каву. Сировина - натуральне, але не найякісніше: некондиция, відходи, що залишаються після виробництва зернового і меленої кави кращих сортів.

Виробники розчинного напою віддають перевагу робусті, і не тільки тому, що це менш дорогий, ніж арабіка, варіант. У робусти, хоча вона і не так ароматна, є свої переваги. Її зерна краще піддаються екстракції, а значить, порошок швидше розчиняється в воді; крім того, в робусті вищий вміст кофеїну (2,2%, а в арабіки цей показник не дотягує навіть до 1%), тому напій виходить досить міцним, що дуже важливо, оскільки кава не варять, а всього лише заливають гарячою водою.

Способи виробництва порошку бувають двох видів - гарячий і холодний. Перший з них (його також називають високотемпературним) довгий час залишався єдиним. Ось у чому він полягає :

  1. Зерна та інше кавове сировину обсмажують (процес займає в середньому 15 хв.) І подрібнюють - частинки продукту не повинні бути більше 1,5-2 мм в діаметрі.
     
  2. Подрібненою сировиною заповнюють великі скляні ємності (екстрактори), наливають в них гарячу воду. Протягом 3-4 годин в судинах підтримуються висока температура і тиск в 15 атмосфер.
     
  3. Рідина охолоджують і фільтрують - в майбутній напій не повинні потрапити нерозчинні речовини, що були в сировині, і смоли.
     
  4. Кавового «напівфабрикату» влаштовують процедуру зразок душа - його подрібнюють на краплі за допомогою спеціального пристрою і висушують їх струменями гарячого повітря. В результаті отримують сухий порошок, який потрібно охолодити.
     
  5. Для додання продукту необхідних характеристик в нього додають барвники, речовини, що поліпшують його смак, ароматизатори.

Цю технологію фахівці іноді називають методом сухого розпилення. Вироблений в результаті порошок можна піддати додаткової агрегації і отримати розчинну каву в гранулах.

Холодний (або низькотемпературний) спосіб полягає в наступному:

  1. Зерна прожарюють і подрібнюють до пилоподібних стану.
     
  2. Додавши води, готують екстракт, а потім піддають його заморожування при температурі близько - 60 С.
     
  3. Із замороженої сировини в стані вакууму відокремлюють рідку фракцію. В результаті цієї процедури кави є гранули, а не порошок.
     
  4. Відокремлену воду піддають дистиляції, витягаючи наявні в ній ефірні масла. Вони будуть потім введені в готовий продукт.
     

У традиційні технології виробники вносять різні корективи, щоб зробити свій товар більш привабливим. Наприклад, з додаванням до вихідної сировини великої кількості кавовій лушпиння можна отримати продукт з високим вмістом глюкози.

Ноу-хау останніх років - мелену каву в розчинній, а точніше - збагачення продукту найдрібнішими частинками мелених зерен. За особливою технологією їх вводять всередину гранул розчинної кави, і ця добавка покращує його смак, позбавляючи від необхідності робити це за допомогою якихось інших інгредієнтів - масел або хімічних підсилювачів смаку і аромату.


Види і сорти

Всі наявні види розчинної кави можна розділити на 3 великі групи в залежності від технології , яка була застосована при їх виготовленні. Це кава:

  • порошковий (спосіб його виробництва - сухе розпилення);
     
  • гранульований (готовий порошковий кави зволожується парою і перетворюється в гранули);
     
  • сублімований (виготовлення - низькотемпературним методом; про нього у нас є окремий матеріал).
     

Існує також класифікація розчинної продукту, заснована на сортах використаного сировини :

  • розчинна кава з арабіки;
     
  • з суміші арабіки і робусти;
     
  • з робусти.
     

Перший варіант - найбільш дорогий, останній - найдешевший.

Різниця між сублімованим і розчинною кавою

Серед різних варіантів розчинної кави сублімований сьогодні котирується більше високо, але і коштує дорожче, оскільки його виробництво досить витратна.

Виробники стверджують, що якість їхнього товару таких грошей коштує, оскільки метод сублімації (на відміну від традиційного, високотемпературного) дає можливість зберегти всі достоїнства кави в зернах - його аромат, смак, фортеця.

Насправді вони все ж лукавлять : 3-4 години при високому тиску не можуть залишити продукт незмінним, а розчиняються у воді 50% входять до його складу речовин далеко не в повному обсязі вдається повернути в кінцевий продукт навіть при використанні найсучасніших технологій і відповідного обладнання.

І все ж експерти бачать в сублімованому продукті ряд переваг в порівнянні з порошковим розчинною кавою :

  • він містить більше натуральних компонентів;

     
     
  • виробники рідко ризикують додавати в дорогий продукт такі інгредієнти, як пальмова олія;
     
  • тільки на основі сублімованого продукту можна отримати мелену каву в розчинній;
     
  • аромат і смак сублімованого розчинного напою краще.
     

Розчинна і мелена кава: чим відрізняються і який корисніше?

Головна відмінність цих двох продуктів полягає в тому, що мелену каву виробляють із сировини вищої якості - плодів, зібраних в стадії повної зрілості, що володіють насиченими смаком і ароматом, що мають в своєму складі цінні ефірні масла і корисні для організму мікроелементи, такі, наприклад, як калій і магній, що підтримують роботу серця.

Розчинний напій такими перевагами, на жаль, мати не може, оскільки при його виробництві в хід йдуть недостиглі зерна, різні кавові відходи , добавки, що здешевлюють кінцевий продукт, в тому числі штучні, а значить, некорисні для людини або навіть шкідливі (хімічні консерванти можуть привести, наприклад, до гастриту).

Загрозу здоров'ю може представляти навіть такий «безпечний» продукт, як розчинна кава без кофеїну : щоб зробити його таким, виробники використовують розчинники та кислоти, сліди яких, хоча і в незначних кількостях, можуть зберігатися в кінцевому продукті.

У зв'язку зі зростаючою популярністю розчинних напоїв вчені все активніше займаються їх дослідженням і з'ясували, зокрема, що деякі дії розчинної і меленої кави на організм можуть відрізнятися. Якщо, наприклад, пити розчинну каву під час вживання їжі, то всмоктування заліза в кишечнику буде відбуватися в 2-3 рази повільніше, ніж це відбувається, якщо людина п'є каву, приготовану з мелених зерен.

Втім, переваги є і у розчинної кави перед меленим, це більш тривалий термін зберігання , а також можливість швидкого приготування напою в будь-яких, навіть похідних умовах.

Якщо ж людина деяким запасом часу має в своєму розпорядженні, йому краще вибрати навіть не мелений, а зернова кава - в цьому випадку ймовірність того, що в чашці виявляється якісь сторонні інгредієнти, виключається повністю.

Відео: правда про технологію виготовлення кави