Добавлено:
1

Розчинна кава на відміну від зернового дає споживачам більше приводів для сумнівів: людей хвилює, з якої сировини він виготовлений, чи є в порошку якісь добавки. Багато хто задається навіть таким питанням - чи є кофеїн в розчинній каві, а якщо є, то наскільки високо його зміст, чи достатньо наявної кількості, щоб забезпечити такий же ефект, як ранкова гуртка кави, звареної з свіжозмелений зерен.


Скільки кофеїну міститься в розчинній каві?

Про те, що кофеїну (по-науковому - алкалоїду, що представляє собою білі або безбарвні гіркі кристали) в розчинному продукті може бути навіть більше, ніж в меленій або зерновій каві. Секрет в тому, що, прагнучи до здешевлення, його виробляють в основному з робусти, менш дорогий, ніж арабіка, зате містить багато кофеїну. 

Про те, скільки кофеїну виявиться в одній чашці, можна говорити досить умовно, навіть якщо виходити з однакового обсягу води (250 мл) - від 50 до 100 мг . Більш точна цифра буде залежати від того, яка кількість порошку ви візьмете і якого сорту він буде. В середньому в чайній ложці розчинної порошку (а це 3-4 г) зміст алкалоїду складе приблизно 50 мг.

Якщо говорити про різних сортах кави , то найбільш міцний той, в якому більше робусти. Наприклад, розчинний Нескафе Класик містить більше кофеїну, ніж сублімований Карт Нуар , оскільки при виготовленні першого використані арабіка і робуста в рівних частках, а в другому - тільки арабіка, робуста немає зовсім.

Фахівці провели порівняльний аналіз сортів на наявність в них кофеїну . Згідно з отриманими даними чашка напою, що бадьорить ємністю 200 мл у рекордсменів за цим показником містить:

 • Мокко (Ефіопія) - 189 мг кофеїну;
   
 • Перу, Коста-Ріка - 201 мг;
   
 • Камерун - 212 мг;
   
 • Колумбія, Кубинський кави - 230 мг;
   
 • Робуста (Уанда) - 386 мг.

Ось як оцінюється в процентному відношенні вміст кофеїну в ряді відомих марок розчинної продукту:

 • Чібо Ексклюзив - 3,1;
   
 • Якобс Монарх - 3,3;
   
 • Кава Пеле - 3,8;
   
 • Чорна карта і Нескафе Класик - 4,2.
   

Згідно зі встановленими для розчинних напоїв нормам, відсоток вмісту кофеїну не повинен бути нижче 2,8 .

Правило не поширюється на так звану «декофеїнізовану» каву, виробники якого свідомо знижують цей відсоток, щоб їх товар могли купувати ті, для кого міцний напій протипоказаний. Лінійку подібних товарів можна знайти, наприклад, у Le Cafe Mocca, Ambassador, Nescafe. Однак навіть в цьому випадку технологічний процес не зможе позбавити продукт від кофеїну повністю - 0,3% (це гранично допустима норма для даної категорії товару) або трохи менше в порошку все одно залишається, навіть якщо виробник повідомляє на упаковці про повну

відсутність в хімічному складі свого товару цього підбадьорливого компонента.

Методи вилучення кофеїну із зерен

Необхідність в подібних технологіях виникла не тільки через те, що кава потрібно було зробити менш міцним, безпечним для здоров'я людей. Кофеїн - цінна сировина для фармацевтичної промисловості , значить, треба було навчитися цей інгредієнт витягувати.

Лаври першовідкривача в цій справі належать німецькому підприємцю Людвігу Роземус. У 1903 р йому довелося поламати голову над тим, як врятувати каву, велику партію якого перевозили морем і під час шторму не вберегли від води. Вивчаючи ступінь придатності товару, Роземус прийшов до несподіваного висновку: смакові характеристики продукту практично не постраждали, а ось кофеїну явно стало значно менше, ніж містив натуральний, який не постраждав від шторму кави.

Зробивши це відкриття, Роземус продовжив дослідження, а незабаром створив і запатентував власний метод отримання алкалоїду. Після цього він налагодив в США виробництво кави без продукту, давши йому назву «Санка» (в перекладі з французького «sans coffeine» означає «без кофеїну»).

Сьогодні витягувати кофеїн навчилися декількома способами, але в основі кожного з них - те, що придумав свого часу Людвіг Роземус, замочування. Ось ці методи :

 1. Швейцарський . Його почали застосовувати в 1979 р У методу висока ефективність - із зерен вдається витягти 99,9% кофеїну, спосіб екологічно безпечний, але, на жаль, дорогий. Полягає метод в наступному: зелені кавові боби витримують в підігрітій воді, в яку і переходять через деякий час алкалоїди. Прогнавши воду через фільтри з деревного вугілля, отримують чистий кофеїн, а саму рідину, в якій є цінні масла, без яких напій ризикує стати порожнім і позбавленим смаку, повертають у вихідний продукт і висушують його.
   
 2. Прямий (або традиційний) метод . Його особливість в тому, що зерна спочатку замочують у воді, а потім - в спеціальному розчиннику, який прискорює процес вилучення кофеїну. Після цього слід ще одна обробка водою (окропом) і просушування. Як розчинник в сучасних виробництвах використовується етилацетат, а раніше перевагу віддавали Метіленхлорід, однак з'ясувалося, що ця речовина негативно впливає на озоновий шар Землі, тому в 1995 р були введені обмеження на його застосування. Втім, ні той, ні інший штучний розчинник не є ідеальним: вимити їх згодом з зерен повністю не вдається , і це - головний мінус технологічного процесу.
   
 3. Непрямий метод . Він багато в чому ідентичний попередньому, проте складається з декількох циклів обробки, завдяки яким в зернах повніше зберігаються їх аромат і смак.
   
 4. СО2 - екстракція . У цій технології вода присутня в пароподібному стані. Після обробки нею зерен, сировину переміщують на 10 годину в спеціальну камеру, наповнену оксидом вуглецю (СО2 ) під тиском. Газ звільняє з зерен кофеїн, зберігаючи в них при цьому цінні кавові масла. Перевагою методу є також те, що в кінцевому продукті хімічні домішки повністю відсутні.
   

Норми споживання

Про те, що вживання напоїв, що містять кофеїн, має бути обмежена, доводиться говорити з двох причин. По-перше, ця речовина може викликати залежність ( «теїзм», так називають цю ступінь звикання фахівці). По-друге, кофеїн не корисний людям при різних захворюваннях, може призвести до погіршення стану здоров'я.

Американські медики дають наступну рекомендацію: разовий обсяг кофеїну не повинен перевищувати 80-100 мг. Таким чином тонізуючий ефект забезпечений людині в середньому на 3 години, потім можна знову випити кави. В результаті за день набереться в цілому 3-4 чашки, які не чинитимуть на організм негативного впливу.

Важливий момент: розчинна кава, приготований з сировини, що зазнає декофеїнізація, також не можна пити в необмеженій кількості, оскільки певна кількість алкалоїду продовжує в ньому зберігатися, хоча і в менших кількостях.


Реєстрація