Добавлено:
1

Якщо з приводу міцності алкогольних напоїв питань не виникає (цей показник має абсолютно чітке позначення у вигляді градусів або відсотків), то з кавою (він теж, хоча, звичайно, по-своєму, є міцним напоєм) ситуація інша.

Вказівок на те, що зерна або мелений продукт належать до міцного сорту, ми ні на упаковках, ні на етикетках не знайдемо, хіба що сумнівний рекламний слоган про те, що ця кава «най-най», в тому числі і «найміцніший» .

Від чого залежить міцність кавового напою?

Виробники і раді б забезпечити нас вичерпною інформацією, та от біда - поняття «міцність» в професійних кавових колах немає.

 

Фахівці оперують такими категоріями, як гіркоту, кислотність, насиченість . Споживачеві, навпаки, подібні «тонкощі» ні до чого.

Тому був обраний якийсь компроміс - під міцністю кави стали мати на увазі кількість міститься в ньому кофеїну. Виходячи з цього, найміцнішим вважається продукт, в якому частка кофеїну більше, ніж в інших сортах. Однак це занадто спрощено і недостатньо викладано повну відповідь на питання про те, яка кава є найміцнішою і що робить його таким.

Згідно з роз'ясненнями фахівців, міцність напою залежить:

  • від виду, сорту, регіону виростання (наприклад, кавове сировину з Південної Америки менш міцне, ніж африканське і аравійське);
     
  • від способу обробки зерен (ферментований продукт міцніше неферментованого, а в сировині, який зазнав сухій обробці, кофеїну більше, ніж в зернах, які пройшли вологу стадію очищення);
     
  • від виду обсмаження (чим вона сильніша, тим вище в кави відсоток накопичення кофеїну);
     
  • від купажу (при використанні одночасно декількох видів кави важливо те, в яких пропорціях співвідносяться м'які і міцні сорти);
     
  • від рецепта і способу варіння (більш тривалий за часом дозволяє «витягнути» з мелених зерен максимальна кількість кофеїну);
     
  • від наявності або відсутності в напої додаткових інгредієнтів, які здатні частково нейтралізувати активність кофеїну (молоко, мед).

Що сильніше бадьорить: кава в зернах або розчинна?

Відповідь на питання, що бадьорить сильніше, однозначна - розчинна . Вміст кофеїну в ньому вище, ніж в натуральних мелених зернах.

Не випадково при вагітності, в другій, найбільш спокійний з фізіологічної точки зору триместр лікарі можуть дозволити майбутній мамі, у якої з'являється сильна тяга до подібних продуктів, трохи кави, але - натуральна і з молоком.

Якщо порівнювати порошкову в гранулах і сублімований розчинну каву , то останній - найміцніший з цього списку.

Гранульований - середнячок, а порошковий містить кофеїну менше інших видів розчинної кави.

Яка кава найміцніша в світі?

Рекордсменом за змістом кофеїну є робуста : цей сорт кави містить від 2 до 4 відсотків кофеїну, в той час як в арабіці подібний показник вдвічі нижчий (1-1,7 відсотка).

Цікаво, що слово «robusta» в перекладі на українську означає «міцний» .

Справа в тому, що так зване «конголезьке дерево» (ще одна назва робусти) виявилося витривалішими інших кавових дерев і успішно пережило акліматизацію на територіях, де інші представники кавовій флори не прижилися.

Сьогодні найміцнішу робусту отримують в державах Африки, Карибського басейну, а також на Близькому Сході. Найбільш насичене кофеїном сировину приходить з Уганди, а м'яке - з Бразилії та Колумбії.

Згодом ситуація, правда, може змінитися: селекціонери працюють над виведенням таких сортів робусти, які містили б менше кофеїну (у великих кількостях він все ж завдає шкоди організму людини), зате наблизилися б до арабіки за смаковими якостями, поки робуста за цим показником відстає . 

Найбільш підбадьорливі сорти і марки кави

Яким сортам повинні віддати перевагу любителі варити натуральний зернова кава в турці, кавомашині, френч-пресі?

Робуста Уганда - сорт з дуже високим відсотком кофеїну. Одночасно Уганда має і хороші смакові характеристики (на відміну від більшості видів робусти), тому її використовують не тільки як добавку в кавові суміші, а й як самодостатній продукт.

Мусонний Малабар є однією з різновидів індійської арабіки, а в список «самих бадьороватих» вид потрапив завдяки особливій обробці сировини - незвичайний спосіб ферментації збільшив вміст кофеїну в зернах майже в два рази.

 

Шанувальники Малабара цінують його не тільки за смак, але і за особливий аромат. Своїм виразним смаком сорт зобов'язаний мусонів океанічному вітрі, до допомоги якого вдаються в процесі ферментації зерен.

Ця кава відрізняє присмак мускатного горіха, цитрусових фруктів і східних прянощів. Перед відправкою на експорт зерна кави штучно состаривают, витримуючи на складах до 4-х місяців.

Сулавесі Торайя родом з Індонезії, свою назву отримав по імені острова Сулавесі, на якому розташовані основні кавові плантації.

Сорт ферментований, обробка зерен здійснюється виключно сухим способом, що допомагає зберегти в кавовому сировину велику кількість кофеїну.

Кубіти (як варіант - кубіти) проводиться на Острові Свободи, причому двох видів - з темним обсмажуванням зерен і зі світлим.

Різниця технологій дозволяє приготувати в першому випадку - прекрасний еспресо, а з зерен світлого обжарювання - класичний американо.

Напої виходять настільки міцними, що їх подають маленькими, трохи більше наперстка чашками. У кубіти приємний гіркий присмак і чудовий аромат.

Блю Маунтін - кава з Ямайки. Цей напій іноді називають піратським, тому що партії зерен з давніх часів повелося транспортувати в бочках з-під рому.

Під час подорожі зерна вбирають в себе аромат улюбленого напою піратів, додаючи його до власного, не менше цікавого - кавові дерева на Ямайці ростуть на висоті 1300 м над рівнем моря, на особливій грунті (подібної до якої немає ніде в світі), обдуваються свіжими морськими вітрами .

 

Мам - колумбійська арабіка . Зерна були піддані вологій обробці. Цей міцний сорт відрізняє збалансований смак, особливу пікантність йому додає легка кислинка.

Ємен Мокка - один з видів арабіки, родом з Південно-Східної Азії. Способи обробки зерен не змінюються століттями. Приготований напій відрізняють висока міцність і відмінний смак.

Піберрі - міцна танзанійська кава. Зерна цього сорту невеликі, нагадують за формою горошини. Смакові якості оцінюються фахівцями дуже високо.

Харрар родом з Ефіопії . Напій з цих зерен добре підходить для початку дня. Мало того, що він дуже міцний, у нього шоколадний смак і ніжні цитрусові нотки.

Його рецепт є професійною таємницею однойменної нью-йоркської кав'ярні. Напій містить кофеїну в півтора рази більше, ніж найсильніший еспресо. 

З інших міцних сумішей можна виділити:

  • Паганіні - суміш призначена для приготування еспрессо, робуста становить близько ¼ від загальної кількості зерен;
     
  • Італійський еспресо (друга назва суміші - еспресо IR) - справжня чорна кава, в основі якого зерна дуже темною (італійської) обсмаження, вміст кофеїну високе, смак оригінальний - горіховий;
     
  • Blaser Opera - ідеальна марка для приготування кави по-східному, в основі суміші - яванская робуста;
     
  • Lavazza Grande Ristorazione - суміш, складена з переважанням робусти над арабікою, дуже хороша для використання з кавоварки, але не цілком підходяща для варіння кави в турці.  

Рецепти приготування «міцної» кави

Кавова класика, якщо на неї поглянути з точки зору міцності, виглядає так: найміцніший напій - ристретто, за ним слідують більш м'які - еспресо, американо, капучино, маккіато, латте, раф-кави .

Секрет міцності ристретто полягає в тому, що на традиційне в загаломто об'єм кави для однієї порції (7 грамів або трохи більше) витрачається всього 20 або 25 мл води.

Подають в скляній, без ручки, чашки на пару ковтків. А ще наливають в стакан води, користь якої в тому, що, попередньо випивши її, можна підготувати смакові рецептори до кавового насолоди.

Рістретто дуже люблять італійські чоловіки, можуть випити відразу 2-3 порції.

В дома цей напій найкраще вдається приготувати в кавомашині . Використовується стандартна закладка мелених зерен, необхідна для приготування еспрессо (від 7 до 11 г), вода - 25 мл.

Готуватися напій буде 15 секунд, і, щоб він вийшов насиченим, дуже важливо забезпечити правильний помел зерен.

Крупне не годиться, оскільки таку каву просто не встигне передати напою всі свої аромати, а значить, кава буде водянистим і не таким міцним.

Занадто дрібний помел здатний зробити напій занадто гірким. Ідеальний варіант помелу - трохи дрібніше того, що використовується для варіння еспресо.

Якщо для приготування ристретто взята крапельна кавоварка, треба мати на увазі, що процес приготування напою в цьому випадку більш тривалий, а значить, в нього з зерен перейде більше кофеїну і він буде міцніше, ніж з кавомашини. 

Крім ристретто, на домашній кухні готують міцну каву «Чорна безсоння» . Будуть потрібні турка, три чайних ложки меленої кави і 200 мл води.

Але це ще не все. Після того, як напій буде зварений, його проціджують і висипають в нього знову три ложки кави. Ставлять турку на вогонь.

Готова кава проціджують знову, але вже через сито, в яке насипані свіжозмелені зерна (теж три чайних ложки). «Чорна безсоння» готова.

Досить міцним виходить кава по-турецьки, приготований в гарячому піску . А ще - так званий «подвійний кави».

Його варять в два прийоми: заливають 1,5 чайних ложки мелених зерен склянкою води, доводять до кипіння.

Знявши з вогню і помішуючи, висипають в турку така ж кількість кави і знову ставлять на плиту. До кипіння доводити не можна і в цьому випадку.