Добавлено:
0

Як стверджує статистика, 58 відсотків українців починають ранок чашкою розчинної кави, не звертаючи уваги на бурчання тих, хто вважає цей продукт усього лише слабкою копією натурального напою. Спробуємо розібратися, чи мають рацію скептики: дізнаємося, скільки кави в розчинній каві, і що, крім цього продукту, може виявитися в нашій чашці.

 

Особливості виробництва

Знання основ виробництва розчинної кави розвіє головні сумніви: так, цей продукт - натуральний, а зовсім не хімія. Його дійсно виробляють з кавових зерен , правда, їх якість трохи нижче, ніж тих, що є сировиною для виготовлення меленої кави, особливо - його елітних сортів, але ж і ціна набагато доступніше.

Зерна (зазвичай це робуста ) піддаються очищенню, обсмажуванні і перемелюють. Продукт збагачують ефірними маслами і поруч добавок, відповідальних за смак і аромат майбутнього напою. Важливо при цьому, що ступінь помелу зерен - дуже висока, завдяки чому на наступних етапах виробництва, після обробки гарячою водою під тиском, сировина буде здатне віддати максимальну кількість містяться в ньому екстрактивних речовин.

Продукт піддається варінні протягом 4-х годин, потім його фільтрують. Отриману в результаті густу масу сушать. По завершенні цього процесу розчинний порошкоподібний кави практично готовий до вживання. Він же є вихідною сировиною для виробництва гранульованого та сублімованого розчинної кави . 

Чи може він бути «штучним»?

Ситуація на продовольчому ринку сьогодні така, що будь-який затребуваний споживачем продукт хтось із підприємливих виробників рано чи пізно постарається замінити більш дешевими аналогами. Дивно, але факт: в Піднебесній, змішуючи різні хімічні інгредієнти, вже навчилися робити штучні курячі яйця, які за зовнішнім виглядом не відрізнити від натуральних, і бізнес процвітає, тому що приносить прибуток.

З «штучним» кави ситуація ще простіше : можна обійтися без нанотехнологій, а лише пустити в переробку обжарені зерна, різні відходи кавового виробництва, додати (на вибір) цикорій, боби, солод, палений цукор, жолуді, ячмінь, жито - і спробуй здогадайся , що розчинна кава - не цілком справжній.

Важливо мати на увазі, що деякі з перерахованих інгредієнтів можуть входити до складу розчинної порошку на цілком законних підставах і складати в загальній масі 30 і більше, а то й усі 100%. Багатьох покупців такий склад влаштовує, наприклад, тих, кому за медичними показаннями натуральна кава протипоказаний.

Однак інформація про те, з чого товар складається, повинна бути відображена на етикетці, щоб покупець знав, який продукт він купує. Якщо ж підробка позиціонується як «100-відсотково натуральна кава», то це - порушення закону.

Проблема при цьому полягає не тільки в тому, що смак і аромат «штучного» кави може розчарувати, але і у використанні недобросовісними виробниками різних небезпечних добавок. Щоб отримати ідентичний натуральному ароматизований напій, в розчинний порошок додають, наприклад, хімічні домішки Е636, яка виробляється з голок хвойних дерев, а в якості заміни природного кофеїну використовують його медичний аналог - кофеїн-бензоат натрію (цей препарат дозволяється приймати тільки за призначенням лікаря ).

Хімічний склад розчинної кави

Скептики здивуються, але в розчинній каві, дійсно, міститься велика кількість кави натурального - близько 80%. Справа в тому, що технологія виробництва дозволяє використовувати для виготовлення якісного продукту відбраковані з яких-небудь причин зелені зерна, мелене сировину, вже пропущене через екстрактор, але зберігає ще багато цінних речовин, кавові масла.

У 100 г готового розчинного напою міститься :

 

  • білків - 15 г;
     
  • жирів - 3,5 г;
     
  • вуглеводів - 7 м
     

Хімічний склад продукту включає в себе фосфор, кальцій, залізо, натрій. Є вітаміни - В 2 і РР, харчові волокна, органічні кислоти.

Наведені цифри стосуються так званого органічного кави. Якщо ж говорити про розчинну неорганічний продукт, у складі якого є велика кількість різних добавок і ароматизаторів, то частка натуральної кави становить в ньому в середньому 20 відсотків.

Критерії якості

Для того, щоб визначити якість розчинної кави, фахівці проводять його всебічний аналіз. Критеріями якості є:

  1. Кількість що міститься в продукті кофеїну . Його має бути не менше 2,8%.
     
  2. Масова частка вологи . Гранично допустима норма - 4%, а до кінця гарантійного терміну зберігання - 6%. Якщо цей показник перевищено, кава може запліснявіти і зіпсуватися.
     
  3. Масова частка золи . Цей параметр перевіряють досвідченим шляхом, спалюючи і размельчая згорілий продукт. Зольність натуральної розчинної кави складає близько 6%, якщо ж цей показник перевищуватиме норму, значить, в каві є різні рослинні добавки - жолуді, цикорій.
     
  4. Наявність металодомішок . Цей показник не повинен бути вище 3 мг / кг.
     
  5. Водневий показник (pH) , що відображає кислотність продукту, - не менше 4,7.
     
  6. Відповідність органолептичними вимогам . Це повинен бути коричневий порошкоподібний продукт, однорідний за кольором, з характерними для натуральної кави ароматом і смаком, які перевіряють в процесі дегустації. Для цього 2,5 г кави заливають 150 см 3 води, нагрітої до температури 96-98 про С.
     
  7. Здатність швидко розчинятися . У гарячій воді це повинно відбуватися за 0,5 хв., В холодній (при температурі 20 про З) - за 3 хв. Якщо порошок не розчиняється у воді, значить, це не розчинна кава, а його фальсифікація.

Висновок

На думку фахівців, наявність тієї чи іншої кількості натуральної кави в розчинній порошку, не найважливіше питання. Головне, щоб всі інгредієнти були безпечними, і виробник не приховував би від покупця інформацію про використані їм тих чи інших додаткових інгредієнтів - або здешевлюють продукт, або роблять його корисніше для різних категорій людей, а для кого-то і більш привабливим за смаковими характеристиками.