Добавлено:
3

Чи знаєте ви, що весь різноманітний і багатий світ кави тримається на «двох китах»?

Понад 98 відсотків світового обсягу кави, який відправляються на переробку кавових зерен дають дерева всього лише двох видів - Coffee Arabica і Coffeе Canephora.

Від перших ми отримуємо арабіку, від других - робусту. Існуючі сьогодні в світі різновиди цих рослин - результат наполегливої праці селекціонерів.

Арабіка - що з себе представляє?

 
«Арабікою» називають сорт кави і дерева, на якому визрівають зерна. Воно, до речі, може вирости до шести метрів у висоту, але оскільки це надзвичайно ускладнило б збір врожаю, дерева періодично обрізають до 2-3 метрів.

Кавові дерева вперше були виявлені в високогірних районах Ефіопії. Сьогодні великі плантації цієї культури можна зустріти в багатьох державах, що входять в так званий тропічний пояс Африки і Азії.

Найкращі зерна визрівають на висоті двох кілометрів над рівнем моря, якщо ж висота менше 800 метрів - дерева просто-напросто відмовляються плодоносити.

І це не єдиний «каприз» арабіки: дерево схильне до різних хвороб, не любить кліматичних сюрпризів, любить стабільність.

Фахівці кажуть про це дерево: «У нього дуже вузька зона комфорту». Все, що не вписується в цю «зону» впливає на зниження врожаю ягід.

Різновиди

 

Виводячи нові види кави, селекціонери намагаються зробити кавове дерево менш примхливими, що допомогло б зниженню ризиків під час вирощування цієї культури. Друге важливе завдання - підвищення врожайності.

Всього вдалося вивести понад п'ять десятків нових видів. Деякі з них, на жаль, в ході селекційної роботи втратили в якості, якою володів вихідний матеріал, тому коло рослин, які є сенс культивувати, звузилося.

Ось найперспективніші:

  • типіка (typica);
     
  • Марагоджип (Maragogipe);
     
  • бурбон (Bourbon);
     
  • бали;
     
  • шінзан;
     
  • катура ('Caturra').
     

Купуючи каву, справжній знавець завжди поцікавиться, звідки кава родом. Справа в тому, що, наприклад, найякісніший бурбон зростає в Бразилії, типіка - в Латинській Америці і Ефіопії.

Робуста - що це таке?

Цей сорт кави менш популярний, ніж арабіка. Багато хто навіть вимовляє його назву неправильно. Як же ставиться в слові «робуста» наголос? На другий склад, на букву «у».

Латинська назва цього виду кави означає «сильний». Дійсно, робуста менш капризна, ніж арабіка: не так вимоглива до клімату, коливань температур, стійкіша перед хворобами і стабільно плодоносить.


Батьківщина робусти - Африка. Вперше це дерево було знайдено в Конго, і навіть якийсь час називалося «конголезьким деревом».

Види

 

Основним завданням селекціонерів щодо робусти було і залишається поліпшення її смакових якостей.

Ось види, якими фахівці по-справжньому пишаються:

  • амбрі (культивується в Анголі, один з найбільш дорогих сортів);
     
  • конільйон бразіл (зростає в Бразилії, дивує суничним присмаком своїх зерен);
     
  • куілу (його відносять до елітних сортів, але знайти його в продажу - непросто).

Відмінності між арабікою і робустою

Між арабікою і робустою є ряд відмінностей, зумовлених умовами їх вирощування, хімічним складом зерен та смаковими відтінками.

Багато фахівців вважають, що як у робусти, так і у арабіки є свої виграшні якості, а їх об'єднання в новий сорт (якби такий вдався селекціонерам) означало б появу ідеальної кави.

Зовнішній вигляд


Як відрізнити зерна за зовнішнім виглядом? У арабіки вони подовжені, після обсмажування набувають однорідний темний колір.

Зерна робусти не такі великі, як арабіки, їх форма - округла. Забарвлення обсмажених зерен неоднорідне - є більш темні ділянки і світлі.

Чим відрізняються за хімічним складом

 
Різні види кави мають різний хімічний склад. У складі арабіки багато (до 18 відсотків) ефірних масел. В ході обсмаження вони виходять на поверхню зерен і утворюють щось на зразок тоненької масляної плівки. Від цих масел залежить смак кави.

Знавці розрізняють в них фруктові, горіхові, квіткові нотки, в залежності від того, в яких умовах, на якому грунті виростало кавове дерево.

Ще один компонент - цукор (його в зернах - до 8 відсотків), він забезпечує напою м'який, глибокий смак.

Що стосується кофеїну, то його в арабіці трохи - до півтора відсотка. Якщо хтось не любить, щоб кава була надто міцною, найпростіший варіант - пити одну арабіку, без додавання робусти.
У робусті кофеїну міститься удвічі (а іноді втричі) більше. Чашка такого напою - справжній заряд бадьорості. А для сердечників і гіпертоніків - можлива небезпека.

Багато в робусті дубильних речовин і хлорогенової кислоти. Ці речовини надають напою гіркоту, що далеко не всім подобається.

Зате завдяки дубильним речовинам на поверхні напою утворюється щільна пінка, а кава з чистою арабіки такого ефекту не дасть - пінка буде водянистою і нестійкою.

Що стосується ефірних масел і цукру, то їх в робусті менше, ніж в арабіці, причому майже в два рази.

Різниця в смаку


Порівнюючи два види кави, фахівці називають смак робусти «плоским». Це означає, що в робусті відсутні будь-які яскраві ноти (наприклад, фруктові, як в арабіки) і довгий приємний післясмак.

Арабіка смачніше, багатше відтінками, в ній відчуваються ніжність, м'якість і легка кислинка. Цим напоєм хочеться насолоджуватися, смакуючи кожен ковток.

Однак завдяки роботі селекціонерів сьогодні з'явилися такі види робусти, які можуть в питаннях смаку конкурувати з арабікою, правда, не з найкращими її сортами.

Яка кава міцніша?


На питання «Яка кава міцніша?» відповідь однозначна - звичайно, робуста. Її міцність фахівці оцінюють як високу, а міцність арабіки - як середню або низьку.

Особливості використання


Арабіку використовують в чистому вигляді або в комбінаціях з іншими сортами кави. І той, і інший варіанти виходять добрі. У разі вибору параметра перший, то на банках з кавою, як правило, є напис: «100% арабіка» (наприклад, кави «Терра арабіка»).

Іноді це бувають зерна з різних куточків землі - Індонезії, Ефіопії, Південної Америки, Ємену, але всі вони належать до одного виду - арабіки.

Робусту використовують тільки в поєднанні з іншими сортами кави, вона додає тій же арабіці міцності і гіркуватості. Саме традиційне процентне співвідношення - 80 відсотків арабіки і 20 робусти.

Відмінності в ціні


Що дорожче - робуста чи арабіка? Звичайно, що арабіка причому приблизно в два рази, а то і більше. Для цього є об'єктивні причини:

  • догляд за плантаціями робусти обходиться дешевше;
  • робуста більш урожайна культура;
  • при обробці зерен арабіки застосовується дорогий, так званий «вологий» метод, робусту обробляють сухим способом, він не такий затратний.

Який сорт кави кращий?


Однозначної відповіді, яка зернова кава краща, не існує. Тут як у приказці: «На смак і колір товариша немає». Одному подобається аромат арабіки, іншому міцність робусти.


Навіть досвідчені експерти не дають категоричної відповіді на питання, залишаючи право вибору кожному конкретному споживачеві.