Добавлено:
1

Для ранкового заряду бадьорості не існує способу краще, ніж чашка свіжозвареної ароматної кави. Більшість кавоманів не мають поняття, яким способом вирощується цей продукт і яку переробку проходить. Але, мало хто не знає про те, що існує два основних види - арабіка (Coffea Arabica) і робуста (Coffea Canephora).

Кожен з них міцно займає свою нішу на кавовому ринку і знайшов неймовірну популярність серед шанувальників кави, завдяки своїми характеристиками та якостями.

У чому ж полягають відмінності між ними:

Різниця в вирощуванні зерен - це і є перша відмінність між арабікою і робустой . Перший вид родом з Ефіопії, де він дозріває на значній висоті, іноді складової 2000 метрів на гірських схилах.

Висота кавового дерева, врожайність якого може досягати до 5 кілограм, становить близько 2,5-5 метрів. Розмножується зернами, капризно в догляді, вирощування вимагає певних погодних умов. Плоди пофарбовані в червоний або фіолетовий колір, а термін їх дозрівання становить до 9 місяців, форма зерен злегка подовжена.

Продукт, отриманий з них, має характерний кислуватий присмак, п'ється легко, залишаючи після себе приємний післясмак. З 5 кг врожаю виходить лише 1 кг зерен. Кращими сортами вважаються Бурбон, тіпік, Марагоджип, Катура, Арамоса.

Істотно відрізняється кава з робусти, смак якого кілька разів різкуватий за рахунок присутності своєрідною гіркуватості з елементами гостроти. Його батьківщиною прийнято вважати басейн річки Конго. Кавові ягоди ростуть на деревах заввишки від 2,5 до 10 метрів.

Рослина абсолютно невибаглива, стійке до холоду, врожайна. Розмножується живцями. Термін дозрівання становить від десяти до одинадцяти місяців, зерна невеликі, круглої форми. Найбільш популярні такі сорти, як Конільон дю Бразил, Нану, Ява Інеак, Куілу.

До слова, не так називати арабіку і робусту сортами. Варто відзначити, що вид і сорт кави - це різні поняття.

Під виглядом розуміється різновид кавових дерев, що мають безліч підвидів. Сорт ж являє собою асортимент кавових напоїв, представлених на ринку, отриманих шляхом змішування і відрізняються за смаковими якостями.

  • За складом. Різниця простежується і в хімічному складі арабіки та робусти. У першому випадку в ньому міститься до 1-1,5% кофеїну, в той час як у другому до 2,5-3%. Відрізняється кава цих видів також відсотком вмісту ароматичних масел. Так, в робусті є менше 8%, в той час як в першому типі зерен ця цифра майже вдвічі більша і становить 18%.
  • За типом обробки. Відмінність полягає в тому, що до ядер робусти не застосовується волога обробка, тому сорти кави з нього відрізняються якоїсь в'язкістю і гіркуватістю з нотами гостроти. Зерна арабіки обробляються за допомогою вологого методу, за рахунок чого кава виходить легким, мають кислинку, яка надає йому особливого пікантного смаку.
  • За ціною. Арабіка від робусти відрізняється вартістю. З огляду на той факт, що зерна першого виду потребують особливого догляду під час дозрівання, відповідно коштують вони дорожче. Висока ціна більш якісного сорту кави продиктована і тим, що, на відміну від свого побратима обробляється він переважно шляхом вологої обробки кавових зерен. А, як відомо волога обробка краще, ніж суха, хоча це призводить до збільшення собівартості продукту.
  • Застосування. Справжні поціновувачі кави знають основні відмінності і характеристики арабіки та робусти. У першому випадку зерна є більш цінними, найчастіше вони застосовуються в чистому вигляді, як моносортів, або ж є складовою частиною кавової суміші. Робуста ж, в свою чергу, підходить краще для виготовлення розчинного напою бадьорості або ж в якості добавки в кавову суміш.
  • За ступенем поширеності. Робуста займає друге місце після арабіки, на частку якої припадає практично 70% світового виробництва кави. Але вони прекрасно доповнюють один одного в кавових сумішах, завдяки чому ми можемо насолоджуватися стійкою щільною пінкою, приємним смаком і неперевершеним ароматом.

Відмінність між цими видами істотне і не помітити різниці просто неможливо. Але у кожної людини свої смакові переваги, а це говорить про те, що і у арабіки, і у робусти є свої переваги, завдяки яким вони цінуються любителями кавового напою.

Не завжди має значення, який сорт був використаний для приготування, адже у кожного існує свій найкращий спосіб заварювання цього чудового напою.