Добавлено:
1

За що ми любимо каву? Відповідь на це питання цілком очевидна - комусь потрібен його підбадьорливий ефект, а іншим приносить задоволення смак і аромат. При цьому мало хто замислюється про те, які речовини містяться в зернах, з яких він приготований. Єдине, що відомо - це кофеїн, який пробуджує нас вранці і допомагає працювати вдень. Однак, це не єдина речовина, що міститься в кавових зернах.

Склад цього продукту настільки багатий, що навіть дивно, чому напій, який з нього готують, може так само принести як користь, так і шкоду. При грамотному підході, кава може стати не тільки дивно смачним енергетиком, а й в деякій мірі ліками від багатьох хвороб. Або хоча б допоможе запобігти їх.

Багатий внутрішній світ

Відразу варто обмовитися, що стабільного складу у кавових зерен немає. Він залежить від сорту, місця зростання, часу збору та інших важливих моментів. Змінюється він і при обсмажуванні - якщо сире сировина містить кілька сотень хімічних сполук, то в готовому продукті ця цифра може доходити лише до двох тисяч. Дивно, але незважаючи на весь прогрес, якого досягли вчені в хімії, до сих пір не виходить відтворити хоча б щось схоже на натуральне зерно. Розчинна кава дуже далекий від того, що може вважатися справжнім напоєм.

Сирі зерна здебільшого складаються з вуглеводів - на їх частку припадає близько половини загальної маси. При обсмажуванні кількість деяких з них зменшується, а сахароза перетворюється в карамелін. Він відповідає за коричневий колір майбутнього кавового напою. Також в процесі теплової обробки утворюється така речовина, як кафеоль, яке надає специфічний аромат кави.

Ще один елемент, від якого залежить специфічний смак і аромат готового пиття - трігонеллін, що відноситься до групи алкалоїдів . Саме він, а не кофеїн, як ми звикли вважати, відповідає за смако-ароматичну складову. Останній теж відноситься до алколоида і має тонізуючу властивість. Так, в чистому вигляді кофеїн володіє гіркуватим смаком, але на кавовому напої це ніяк не відбивається. Те ж саме речовина можна зустріти і в кока-колі - пара пляшок по своєму ефекту можна порівняти з чашкою натуральної кави. Смак ж зовсім інший.

На смак майбутнього напою впливає і таке хімічна речовина, як танін. Перш за все, він відповідає за зв'язування полісахаридів і білків. У зелених зернах процентний вміст речовини становить близько семи відсотків. При обсмажуванні ж воно руйнується, але саме це надає зерну неповторний смак і аромат. Виходить, що руйнування таніну необхідна умова для створення того кавового напою, який ми знаємо і любимо.

Ще одна важлива речовина, яке входить до складу кави - білок. Його кількість становить близько 10% від загальної кількості всіх речовин.

Говорячи про хімічний склад зерен, не варто забувати про вітаміни і мінерали, яких тут також чимало. Чого тут дійсно багато, так це вітаміну В3. Ця речовина впливає на метаболізм в організмі. Крім В3, в каві містяться і інші важливі мікроелементи. Ось лише деякі з них:

  • вітаміни А, Е, практично вся група В, РР;
  • залізо;
  • натрій;
  • кальцій;
  • магній;
  • цинк;
  • мідь.

Як вже говорилося вище, хімічний склад зерен може змінюватися під впливом багатьох умов. Але навіть найнижчі сорти кавових зерен містять в собі безліч речовин та їхніх сполук. Так що можна сміливо стверджувати, що такий улюблений багатьма напій може бути корисний для здоров'я, природно, якщо його правильно вживати.

Не варто пити каву тим, у кого спостерігаються проблеми з боку серцево-судинної і нервової систем, гастрит, виразка, захворювання прямої кишки.

Крім того, надмірне споживання цього підбадьорливого пиття може призвести до безсоння, нервозності, дратівливості. Якщо ж не захоплюватися і враховувати стан свого здоров'я, то кави не завдасть жодної шкоди.

Що можна сказати про розчинних напоях

Виробники постійно працюють над тим, щоб поліпшити склад розчинної кави. Але поки він дуже далекий від натурального зернового. У кращому випадку, речовини, що присутні в кавових зернах в порошку становитимуть не більше 20% від загальної кількості. Все інше - це ароматизатори, консерванти, барвники та інші досягнення хімічної промисловості.

Правда, в магазинах, можна зустріти розчинну каву з позначкою «органічний». Такий порошок нічого очікувати утримувати ніяких штучних добавок, тільки кавовий екстракт. Відповідно, ціна такого порошку буде значно вище. Правда, це гарантує тільки натуральний склад, приємний смак і аромат.

Але хімічний склад розчинного напою, навіть, органічного набагато біднішими, ніж у його зернового побратима. Настільки цінні білки, вуглеводи, амінокислоти і вітаміни тут, якщо й присутні, то в незначній кількості. Чого не відняти у розчинної кави - це зручність заварювання і довгий термін зберігання. Але, хіба це варто того, щоб відмовлятися від задоволення випити чашечку ароматного смачного, а головне, натурального напою?