Добавлено:
0

Ароматну арабіку щодня заварюють 70% кавоманів, не замислюючись про те, де знаходиться справжня батьківщина кави. «На Сході», - подумають менш освічені. «В Африці», - конкретизують справжні цінителі. І все ж, звідки родом кави?

Кавова країна - бадьорість для всього світу

Благородну гіркоту кави кочові племена Ефіопії відкрили більше двох тисяч років тому. Африканці потребували тонізуючий напій, що дозволяє зберігати бадьорість при тривалій роботі під палючим сонцем. Незважаючи на настільки географічно далеке походження, кава швидко поширилося по всьому світу. Уже в 6 столітті аравійські торговці розвозили обсмажені кавові зерна по всьому Сходу. А до епохи Відродження ароматний напій зумів завоювати серця європейців.

Легенди про походження слова «кава»

Існує безліч різних легенд про походження напою бадьорості.

  • Родом з Ефіопії. У гористій частині Ефіопії ростуть дикі зарості кавових дерев. Кози, об'їдаючись листям з кавового дерева, ставали грайливими і рухливими. Пастуша робота монотонна і схиляє до сну, тому африканці вирішили наслідувати приклад кіз і почали жувати листя і ягоди підбадьорливого дерева. Рослина відганяв сон, але в сирому вигляді жахливо гірчило - у пастухів з'явилося бажання поліпшити смак корисного кошти.
  • Монастир Кеходет. Деякі вважають, що слово «кава» сформувалося в єменському чоловічому монастирі Кеходет. Один з ченців вирішив не витрачати нічні години марно, а присвятити їх посиленим молитвам. З листя і зелених зерен дерева, що росте над урвищем недалеко від монастиря, він навчився варити міцний напій, що допомагає відганяти сонливість. Чернець відкрив рецепт іншим братам, щоб ті могли не спати вночі.
  • П'янкий брат напою, що бадьорить. Один з варіантів походження слова «кава» відкрив знаменитий ботанік Рот, який в середині 19 століття зробив небезпечну подорож по африканському високогір'я. Ефіопи охоче пригощали мандрівника особливим вином «Кавах», який робили з необроблених кавових зерен. Поступово назва трансформувалася до сучасного вигляду.
  • Співзвучна гіпотеза. Сучасні дослідники вважають, що напій придбав свою назву завдяки регіону Кефа, місцеві жителі якого першими зважилися на «одомашнення» диких дерев і виростили сорт «арабіка». Слово «кава» настільки співзвучна назві «Кефа», що серед різних легенд, даний варіант здається найбільш правдоподібним.

Де і як вирощують кавові дерева?

Кавові дерева можуть рости в будь-якій точці земної кулі, але добре плодоносять тільки в жаркому кліматі. Кавова карта, яка допомагає зрозуміти, де вирощують каву, включає в себе три континенти - Африку, Америку та Азію.

Знати, де росте кава, вкрай, корисно при покупці - смакові характеристики американського продукту не дотягують до азіатської продукції, а найміцніші і ароматні зерна і раніше доставляють з Африки.

Як росте кави? В середньому кавове дерево плодоносить 60-70 років, радуючи багатим урожаєм і досягаючи у висоту від 3 до 9 метрів. З низьких гілок збирати зерна зручніше, тому рослині не дають можливості розростатися і регулярно підрізають.

Світове визнання напою, що бадьорить

Що таке кава для сучасного світу?

  • Результат тривалої і дбайливого селекції. З кави зробили справжній культ і це не просто слова. За два тисячоліття африканці та азіати виростили понад 40 поколінь кавових дерев. І хоча за останні сто років змінилося кілька технологій виробництва напою, що бадьорить, навіть зараз в країнах, де росте кава, зерна збирають і обсмажують вручну.
  • Вигідна справа. Щодня на планеті випивається близько 1,6 мільярда чашок бадьорості - батьківщина кави може пишатися популярністю свого дітища. Згідно зі світовим рейтингом товарів, що продаються, потрібніше даного продукту тільки нафту.
  • Сотні рецептів приготування. Кавова карта, заснована на продукції та рецептурі кращих виробників, формувалася протягом трьох останніх століть. Два сорти (дешева робуста, дорога арабіка) застосовуються в сотні різних рецептів. Підбадьорливі напої, солодощі та косметичні засоби не обходяться без цієї африканської скарби.
  • Лікувальний напійКористь плодів кавового дерева не обмежується звичайною бадьорістю. В одній чашці міцного напою з натуральних зерен знаходиться більше 300 антиоксидантів і 800 ароматичних сполук.
  • Життєва необхідність. Половина населення планети потребує кави щодня. 80% проганяють сон за допомогою чашки ароматного напою, 20% вважають за краще випивати його тільки в другій половині дня, щоб підкріпити сили.

Потреба в каву можна вважати базовою з огляду на неймовірну популярність напою. Знати ж, як росте кава, значить навчитися вибирати відповідний напій.