Добавлено:
0

Улун відноситься до категорії Напівферментований напоїв, які займають місце між зеленим і червоним чаєм, в залежності від ступеня ферментації. Цей чайний напій один з найбільш шанованих в знаменитій китайської чайної церемонії, що забезпечує йому високий рейтинг серед сортів чаю по всьому світу.

Завдяки здатності змінювати свій колір, улун було дано метафоричну назву «Чорний Дракон». Ще одна назва напою - «оолонг» з'явилося завдяки специфічному англійській вимові слова «улун».

улун

Висушена оолонг має вигляд скручених грудочок

Історія походження улуна

Історія «Аньси»

Перші сорти улуна були культивовані і спеціальним чином виготовлені в провінції Аньси на півдні Китаю. За цією теорією, чай отримав свою назву по імені людини, вперше його виготовив - Сулун. Власне, спочатку чай так і назвали, однак з часом, через особливості безлічі китайський діалектів, чай перетворився з сулуна в улун.

Інша легенда свідчить про якийсь мисливця на ім'я Чорний Дракон, який захопившись полюванням, забув про існування кількох чайного листя в своїй сумці, які з часом окислились. Чорний Дракон хотів викинути їх, але, передумав, заварив. Напій йому здався настільки запашним і смачним, що він вирішив подарувати такий спосіб заварювання своїм друзям, які і назвали чай в честь мисливця Чорного Дракона.

збір улуна

Збір листя на чайній плантації

Історія «Гун-Ча»

Гун-Ча (підношення чаю, чай-підношення) - специфічний ритуал стародавніх китайських традицій, який трактує окреме вирощування і підготовку кращих сортових чаїв спеціально для імператора і його сім'ї. Згідно древнім китайським літописом, чайові підношення мало місце вже в 1000 році до нашої ери.

Саме завдяки Гун-Ча, був винайдений спосіб виготовлення розкішного, розкішного чайного напою - улуна, в одному кілограмі якого містилося близько 180 тисяч добірного чайних паростків. Для збору чаю на плантаціях збиралися десятки тисяч селян, які з величезним старанням відбирали кращі молоді паростки зеленого чаю улуна для улюбленого імператора.

Тисячу років чайні майстри придумували все нові сорти улуна, відбираючи найкращі. Улун розкривався все більшої неповторністю і багатством ароматного букета. Багато стародавніх способи вирощування і приготування улуна дійшли і до наших днів.

Молочний улун

Молочний оолонг має приємний післясмак з невеликим молочним відтінком

Історія династії Мін

Провінція Фуцзянь на південному сході Китаю з давніх-давен славиться багатством вирощуваних сортів чаю і винахідливість в його приготуванні. Такому статусу сприяє особливий мінеральний склад ґрунтів гірських схилів, на яких вирощується чай, що робить область провінції ідеальної для чайного виробництва.

Якщо вірити джерелам, походження сорту улун, за цією версією, датується набагато більш пізніми термінами, щодо інших чаїв. Імператор династії Мін (1368-1644 р.р.) несподівано ввів деякі серйозні обмеження на виробництво і розповсюдження чаю, тим самим намагаючись знизити кількість фальсифікацій на чайному ринку і корупційну складову. Однак це не принесло належного ефекту. Китайці настільки любили чай, що імператорський заборона приховав лише видимість його використання.

Державні перевірки і конфіскації обладнання з виробництва чаю, особливо брикетованого, привели до згасання розвитку чайних традицій і знизили обсяг нових способів його виготовлення. Але в той же час, це сприяло новим, більш простим підходам до технології виробництва, що здійснюється практично в домашніх умовах.

Таким чином, народився новий спосіб виготовлення чаю з попередніми висушуванням на обпалених деревному вугіллі, що сприяло природному окислювання і ферментації чайного листя. Висушені таким способом чайне листя темніли і згорталися в трубочки, що нагадують за формою дракона, що дало ще одне пояснення другого імені цього сорту.

ферментація улунов

Сушка сировини при ферментований

ферментація улуна

Одним з основних відмінностей виготовлення улуна як окремого сорту чаю, є ферментація його чайного листа. Залежно від рівня ферментації, визначається сорт улуна.

Ферментація чаю - природний біохімічний процес, що відбувається під дією кисню повітря і бактерій, що викликають бродіння соку свіжозібраного чайного листя, тому ферментацію іноді називають старінням. Правильною ферментації улуна сприяє особлива методика його збору і сушки.

Цікаво знати!

Залежно від сорту улуна, ферментативні процеси повинні торкнутися від 15% до 50% поверхні кожного чайного листка.

В першу чергу, процесу схильні до краю, прожилки і лінії зламу листа, що надає особливий зовнішній вигляд улун: ферментовані області червоного кольору, а не зачеплені - зеленого. Саме це зумовлює сортову характеристику готового чайного напою - він набуває кольору від жовтуватого до темно-червоного.

Сухий і мокрий листочки улуна

Різниця в розмірах сухого листа і завареного

Технологія виготовлення улуна

Для виробництва улуна використовують різні частини чайного куща, в залежності від виду майбутнього чаю. Як правило, для нізкоферментірованних сортів використовують молоді паростки, а для сільноферментірованним - дорослі листя.

Протягом години сировину в'ялиться під прямими сонячними променями, потім його товстими шарами укладають в тіні з метою подальшої ферментації. Сировина щогодини ворушать, перемішують, потім, коли ферментація досягла необхідного рівня, зупиняють її шляхом теплової обробки при температурі близько 300 градусів. Таку обробку проводять в два етапи: після попередньої сушки, коли листя ще не втратили еластичність, їх скручують в трубочки або кубики, потім - досушивают.

Така методика завжди дозволяє визначити справжність чаю. Улун - цільнолистовий чай, розкриває свої червоно-зелене листя при заварюванні. Наявність в упаковці чайної пилу, уламків листів, чайних крихт дозволяє з упевненістю судити про його фальсифікації.

Ворушіння улуна при ферментації

Щогодини при ферментований сировину потрібно ворушити

Відомі сорти улуна

Загальна кількість сортів улуна відносно не дуже велике, що визначає його вартість. Всього використовується близько 30 різновидів чаю, познайомимося коротко з деякими з них.

  • Гуанінь Ван. Являє собою добірний тегуанінь, в перекладі означає «Імператорський Тегуаньінь». На відміну від класичного Тегуанінь, витримує багаторазове заварювання, не втрачаючи своєрідний медово-травний аромат.

  • Си Цзи Чу - «весна чотирьох сезонів». Сировиною для виготовлення заварки є нирка молодого чайного куща з оточуючими її двома листочками. Володіє виразним пряним фруктовим ароматом без молочних відтінків. На відміну від інших чаїв, сировину для цього збирають чотири рази на рік,

  • Сян Цзінь Сюань, або молочний улун з острівної сировини. Має дуже глибоке післясмак з ненав'язливим ароматом молока.

  • Гуй Хуа, або квітковий улун. Один з найпоширеніших улунов з додаванням квіток османтусу, які надають напою оригінальний присмак персика. Квітковий улун найбільш ефективний для втамування спраги,

  • Хуанцзіньгуй - золотий улун. Один з найбільш ранньостиглих чаїв. Характеризується насиченим, терпким смаком, пряним, стійким ароматом. Родина золотого улуна - Фуцзянь.
    Золотий улун
    Золотий улун має злегка терпкий смак

  • Моли Улун - жасминовий улун. Являє собою збір з молодих пагонів улуна і квіток жасмину. Володіє відмінно освіжаючими, що підвищують навіть саме огидно настрій якостями. Жасминовий улун рекомендують вживати після гострих і пряних страв.

Корисні властивості улуна

Улуни - одні з найкорисніших, серед багатого розмаїття китайського чаю. У готовому напої міститься велика кількість різноманітних ефірних масел, які благотворно впливають на психічну врівноваженість і стимулюють життєво-важливі процеси в організмі.

Значна кількість кофеїну, особливо в сільноферментірованним сортах, піднімає загальний тонус організму і стимулює мислення.

Цікаво знати!

Напій з улуна містить великий набір вітамінів (практично вся палітра групи В, також - С, D, E, К) і мікроелементів (кальцій, фосфор, йод, магній, цинк та інші), що зміцнює стінки кровоносних судин, стимулює обмін речовин, виводить з організму шкідливі склади.

Регулярне вживання улунов позбавляє від зайвої ваги, що надає чаю особливий статус кошти для схуднення.