Добавлено:
0

Цінне джерело вітаміну С і антиоксидантів, шипшина вже давно довів свою користь для дорослих і дітей. Його додають в чай або заварюють окремо в термосі. Збирають в лісі і сушать на зиму або купують готовий в магазині без побоювань нарватися на неякісний товар. Адже смак і аромат «дикої троянди» неможливо підробити. А користь важко переоцінити.

Скільки видів шипшини існує і які використовують в їжу

Більшість людей вважає, що шипшина - всього лише далекий предок троянди. Однак, з точки зору біології, все навпаки: це численні види троянд є шипшиною - від древньої дамаської, згаданої ще в біблійних текстах, до сучасних селекційних сортів різних відтінків пурпурного, жовтого, червоного і рожевого. Навіть його ботанічна назва звучить на латині як rоsa.

Рід «шипшина» складається з більш ніж 300 видів рослин. З них в їжу і в медичних цілях використовуються травневий, голчастим, даурский, собачий, зморшкуватий і ще більше 20 видів шипшини.

Окультурення шипшини почалося в далекій давнині. Мабуть, він був першим квіткою, який стали вирощувати для краси. У Персії троянду садили в садах і називали «гюл», що в перекладі означало просто «квітка». А саму Персію поети звали на фарсі «Гюлістане» - країною квітів. Зі Сходу поклоніння трояндам, а значить і шипшині, пішло в античну Грецію і Межиріччя, але справжню славу квітка знайшов в Стародавньому Римі. Трояндами прикрашали вінки і засипали вівтарі, пелюстками обсипали молодят та переможців змагань.

Пізніше, в середні віки, квітка троянди став одним з головних символів відразу двох світових релігій - християнства і мусульманства. У ранньому християнстві вона означала милосердя і всепрощення, невинність і чистоту, пізніше червона троянда стала ще й символом мук, по аналогії з червоною кров'ю Христа. Роза Лютера (друк Лютера) - відома емблема лютеранства (коло, в центрі якого зображено біла троянда з п'ятьма пелюстками). Біла троянда без шипів - квітка Діви Марії. В ісламі троянда - чоловічий символ, квітка пророка Мухаммеда.

Однак дикоростучий колючий шипшина цікавив учених і медиків не менше, ніж його окультурена декоративна версія. Корисні властивості пелюсток, що містять ефірне масло, були відомі ще в античності. Про вплив рожевої води на здоров'я писали Гіппократ і Авіценна. Пов'язки, змочені настоєм шипшини, застосовувалися для загоєння ран, а відваром з плодів лікували захворювання бронхів і легенів.

З розвитком медицини і фармацевтики вчені про шипшині на довгий час забули і згадали лише після того, як були відкриті вітаміни. Виявилося, що плоди всім відомого рослини є найціннішим джерелом вітаміну С 1250 мг на 100 г продукту (для порівняння: в лимоні всього 53 мг вітаміну С на 100 г).

Вітаміни, кислоти та мікроелементи: хімічний склад плодів шипшини

Вітамін С - основне багатство шипшини. Плоди рослини входять в число лідерів по його змісту, значно випереджаючи цитрусові, обліпиху, чорну смородину і червоний перець.

Без регулярного надходження аскорбінової кислоти організм людини починає відчувати суттєві проблеми з імунною системою: виникає загальна млявість і стомлюваність, послаблюється м'язовий тонус, виникають проблеми з зубами і яснами. Крім того, вітамін С сприяє синтезу серотоніну з амінокислоти під назвою триптофан.

Вітамін Р являє собою цілу групу флавоноїдів, з яких в шипшині містяться кемпферол і кверцетин. Так само як і аскорбінова кислота, флавоноїди є антиоксидантами і активними учасниками окисно-відновних процесів. Вітамін Р необхідний для профілактики і лікування захворювань судин.

Вітамін B1 (тіамін) необхідний для нормального функціонування нервової системи. При його недоліку можуть виникнути: атрофія м'язової тканини, проблеми з координацією, погіршення або втрата пам'яті.

Вітамін B2 (рибофлавін) потрібен організму для синтезу червоних кров'яних тілець і підтримки репродуктивного здоров'я. Дефіцит рибофлавіну викликає роздратування шкіри (дерматити, стоматити, хейлоз), проблеми з органами зору і анемію.

До групи речовин, об'єднаних назвою вітамін Е , входять токофероли і токотрієноли - потужні антиоксиданти, що захищають від окислення клітинні мембрани. Найчастіше головним симптомом нестачі вітаміну Е є м'язова дистрофія і нервово-м'язова атаксія.

Кислоти

Олеїнова кислота відноситься до омега-9-ненасичених жирних кислот. Чи не є незамінною і синтезується в організмі людини, проте при регулярному вживанні сприяє знищенню «поганого» холестерину і загальному зміцненню імунітету.

Лінолева кислота - незамінна кислота класу омега-6-поліненасичених жирних кислот. Дослідження гарвардських вчених показало , що ця речовина відіграє велику роль у підтримці здоров'я серцево-судинної системи. Вживання лінолевої кислоти знижує загальний холестерин і кількість ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ).

Незамінна жирна ліноленова кислота відноситься до омега-6-поліненасичених кислот. Вона важлива для здоров'я серцево-судинної системи, покращує кровообіг і зменшує запальні процеси в тканинах.

Антоціани

Надають ягодам шипшини характерний яскравий колір. Крім цього, антоціани знижують запальні реакції і покращують бар'єрні функції кишечника.

Каротин

Каротин, як і антоціани, відповідає за колір плодів шипшини. Він є антиоксидантом і природним иммуностимулятором, надає загальний позитивний ефект на організм, який відчуває тривалий стрес.

Макро- і мікроелементи

У невеликій кількості плоди шипшини містять такі речовини, як калій, кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, натрій, молібден, мідь, селен та ін.

Чим корисний чай з шипшиною і чи є у нього протипоказання

Загальна користь для організму

Чай із шипшини позитивно впливає на стан імунної системи, є профілактичним засобом при частих застудах і вірусних захворюваннях. Особливо корисний в період сезонних ГРВІ.

Серцево-судинна система

Щоденне вживання відвару шипшини знижує рівень цукру в крові, рівень поганого холестерину, може знизити артеріальний тиск. Це відбувається завдяки великій кількості поліфенолів в плодах.

Ревматоїдний артрит

Деякі дослідження показали, що чай з шипшиною і порошок з плодів шипшини можуть використовуватися як додаткове знеболюючий засіб при ревматоїдному артриті, остеоартриті та остеоартрозі. В даному випадку, завдяки наявності галактоліпідів і поліфенолів, шипшина виступає як альтернатива нестероїдних протизапальних препаратів, але не розріджує кров. Однак замінювати ліки природними засобами лікарі не рекомендують, так як механізм дії шипшини вивчений не повністю.

Користь для шкіри

Користь шипшини для шкіри обумовлена ​​великою кількістю вітаміну С. Як антиоксидант він бореться з вільними радикалами, що викликають передчасне старіння організму в цілому і шкіри зокрема. Шипшина також має ранозагоювальні і протизапальними властивостями.

Чай з шипшиною при цукровому діабеті

Глікемічний індекс шипшини дорівнює 25 од. При цукровому діабеті 2-го типу шипшина служить профілактичним засобом, що знижує рівень глюкози і нормалізує обмінні процеси. Відвар шипшини також покращує функцію підшлункової залози, що побічно сприяє процесу утворення інсуліну.

Чай з шипшиною при вагітності

Кислуватий освіжаючий чай з шипшиною корисний вагітним жінкам як засіб для зняття проявів токсикозу. При регулярному вживанні він зміцнює імунітет і допомагає боротися з небажаними під час очікування малюка вірусними інфекціями і застудами. Відвар також має сечогінну дію, що допомагає впоратися з набряками.

Чай з шипшиною для дітей

Відвар шипшини можна пити дітям з самого раннього віку (6-7 місяців), але батькам варто ретельно дотримуватися дозування: від 6 до 12 місяців - половину чайної ложки, від 1 року до 3 років - 1-2 ложки в день, дітям старше 3 років лікарі дозволяють випивати до 100 мл чаю в день. Після першого вживання зверніть увагу на наявність або відсутність алергічної реакції - висипань на шкірі або набряклості.

Чай з шипшиною закриває добову потребу дітей у вітаміні С і насичує організм іншими важливими речовинами. Його корисно пити під час ГРЗ, сезонних вірусних захворювань, а також в періоди сильного стресу і для зняття підвищеної стомлюваності.

Шипшина для схуднення

Відвар шипшини є джерелом калію, що нормалізує водно-сольовий баланс і впливає на нормальну роботу видільної системи. Рослинний полісахарид пектин очищає організм від шкідливих речовин і сприяє зниженню ваги.

Варто пам'ятати, що чай з шипшиною може бути тільки додатковим засобом в процесі схуднення, але не замінює збалансованого харчування і фізичних навантажень.

Протипоказання

  • Індивідуальна непереносимість. Шипшина - яскраво виражений алерген. Численні дослідження показали, що він викликає професійну алергію у робочих, зайнятих на виробництві порошку з плодів рослини: в деяких випадках алергія переходила в астму, риніт або кропив'янку.

  • Гастрити, виразкова хвороба шлунка.

У шипшині багато кислот (яблучна, лимонна та ін.), Які можуть негативно вплинути на стан слизової шлунково-кишкового тракту. При проблемах з підвищеною кислотністю краще виключити такий чай з раціону.

  • Хвороби зубної емалі.

Хвороби зубної емалі теж є протипоказаннями для вживання кислих напоїв, таких як чай з лимоном, з шипшиною і ін. Фруктоза, що міститься в шипшині, сприяє руйнуванню емалі і утворення карієсу. Для зменшення шкоди стоматологи рекомендують або використовувати соломинку при питті, або обполіскувати рот водою.

  • Застосування інших препаратів.

Не рекомендується поєднувати вживання відвару шипшини і наступних лікарських препаратів: кумарину (варфарину), флуфеназину, літію, добавок для лікування дефіциту заліза (фумарату, глюконату, сульфату заліза), аспірину, препаратів естрогену.

Використання плодів шипшини в кулінарії

Збирати плоди шипшини слід з кінця серпня до початку перших заморозків. Сушать їх або природним шляхом в темному, добре провітрюваному приміщенні, або в духовці або сушарці при температурі 90 градусів. Перед цим необхідно видалити цветоножки. Висушені ягоди зберігають в герметичних судинах, частіше в скляних банках, далеко від джерел світла і вологи. Поряд не повинні зберігатися продукти з різким запахом (кава, трав'яні чаї та ін.).

Найпростіший чай з шипшини готується шляхом настоювання ягід в окропі протягом 2-3 хвилин. Найчастіше плоди додають в трав'яні або фруктові суміші для заварювання. Шипшина добре поєднується з зеленим і чорним чаєм, іван-чаєм , липовим цвітом, шавлією, ромашкою. Комбінація чорного чаю з шипшиною і яблуком є класичною для ароматизованих чаїв.

Для того щоб заварити плоди швидше, рекомендується їх попередньо подрібнити. У «магазинних» чаях шипшина вже подрібнений промисловим способом - так він віддає максимум корисних властивостей.

Крім чаю, плоди дикої троянди часто використовуються для приготування цукрового сиропу, який прийнято додавати в гарячі напої, каші і десерти. Як ароматизатор і джерело вітаміну С шипшина використовують у виробництві киселів і розчинних напоїв на основі цикорію .

Любителі десертів знають про те, що зі свіжих ягід шипшини можна приготувати смачне цілющий варення.

Шипшина в косметології

Рожеве масло (масло шипшини) - одне з найдавніших косметичних засобів в світі. Ще в Давньому Римі воно було головним інгредієнтом як жіночих, так і чоловічих парфумерних композицій. В як пом'якшувальну і поживного кошти масло додавалося в креми і мило. З появою декоративної косметики ефірне масло шипшини почали додавати в губну помаду: воно не тільки надавало засобу приємний запах, а й мало антибактеріальними і зволожуючими властивостями.

Відвар шипшини застосовується в домашній косметології для догляду за шкірою обличчя. Вітамін С стимулює регенерацію клітин епідермісу, а дубильні речовини допомагають зупинити запальні процеси і звузити розширені пори. У промисловості відвар і масло використовують в якості інгредієнтів для поживних і зволожуючих засобів.

Настій сушених плодів можна використовувати в якості домашнього ополіскувача для волосся. Він загоює невеликі рани і подряпини, живить і зволожує шкіру голови.

Ще кілька цікавих і маловідомих фактів про шипшині

Ягода шипшини насправді не ягода, а многоорешек. Соковита кисло-солодка м'якоть обволікає справжні горішки, які виглядають як невеликі насіння.

Шипшина - це чагарник, який не має головного стовбура, але розділений на безліч стовбурів. У середземноморському, субтропічному і тропічному кліматі шипшина нерідко приймає вид ліани і може обвиватися навколо інших рослин або металевих основ. Північні види шипшини, що ростуть в умовах короткого літа і довгої холодної зими (наприклад, листочкового і каролінський шипшини), мають трав'янисту форму: їх стебла відмирають на зиму і відростають знову навесні.

Квіти шипшини і троянди стали основою для образотворчого та архітектурного орнаменту - розетки. Стилізоване зображення квітки, що розпустилася використовувалося в прикрасах храмів, палаців і житлових приміщень починаючи з часів Стародавнього Єгипту і Ассирії.

День 24 травня (6 червня за новим стилем) вважався святом Своборіного дерева (слов'яни називали так шипшина). Вважалося, що в цю дату з'являються перші рожеві і білі квіти на кущах і офіційно починається літо.