Добавлено:
0

Герой одного анекдоту, який славився тим, що пригощав гостей найсмачнішим чаєм, перед смертю розкрив свій секрет: головне - насипати побільше заварки. Однак не все так просто, особливо якщо мова йде про зелений чай, в який сама природа заклала потужний потенціал неповторного смаку і дивовижного аромату.

Як правильно заварювати листовий зелений чай, щоб він максимально яскраво розкрив свої якості, зберіг корисні властивості? Секрет, як стверджують фахівці, не стільки в кількості заварки, скільки в нюансах. Важливо все: матеріал, з якого виготовлений чайник, температура води, а також те, скільки разів заварювалася одна порція чайного листа і, звичайно, його якість і сорт.

Вимоги до посуду

Посуд для кип'ятіння води і заварювання чаю повинна бути жароміцної, довго зберігати тепло і не містити сторонніх запахів . Потрібно дотримуватися правил догляду за такими виробами (їх не слід мити із застосуванням хімічних засобів) і зберігання (не можна тримати чайники поруч з пахучими продуктами). Цікаво, що справжні цінителі чаю намагаються мати кілька заварників для різних сортів напою, щоб смак і аромат кожного залишалися ідеальними.

До коричневому нальоту на стінках чайника фахівці відносяться терпимо: на їхню думку, ця тоненька плівка захищає напій від будь-яких контактів із зовнішніми факторами. Якщо з естетичних міркувань від нальоту все ж треба позбутися, робити це слід не за допомогою миючих засобів, а звичайною харчовою содою.Важливе значення має матеріал, з якого посуд виготовлений. Для того, щоб вибрати «правильний» чайник, потрібно порівняти достоїнства і недоліки різних виробів :

 • скляний чайник коштує недорого, хороший в плані естетики (дозволяє спостерігати життя чайного листя «за склом»), проте тепло зберігає недовго;
   
 • в порцелянових і фаянсових вода залишається гарячою тривалий час, цей посуд красива, але може коштувати досить дорого, особливо порцелянові варіанти;
   
 • в заварнику з кераміки температура води довго не знижується, що дозволяє смаку і аромату розкриватися найбільш повно;
   
 • глиняний посуд допомагає чайним листям, як кажуть фахівці, «дихати», недолік у таких виробів один - вони досить рідко зустрічаються в магазинах;
   
 • металевий посуд відмінно тримає тепло, проте великий ризик купити неякісний виріб, що не відповідає повністю своєму призначенню, виготовлене з матеріалів, що піддаються окисленню (чайники з алюмінію однозначно не годяться для заварювання).
   

Що стосується форми вироби, то це вже справа смаку кожної людини, проте класикою вважаються круглі чайники з маленьким носиком - саме в них, на думку знавців, багатство чайного листа розкривається найяскравіше.

Температура води для заварювання

Вода для приготування чаю повинна бути не тільки якісною (бутильованої без газу, чистої джерельної або фільтрованої водопровідної), але і підігрітою до певної температури. При заварюванні зеленого чаю це +85С (допустимі значення - +80 и +90С). «Піймати» потрібний момент не складно - чайник знімають з вогню, як тільки його вміст почне шуміти, а бульбашки повітря кинуться вгору. Цей стан води називається «срібним», рідина продовжує утримувати міститься в ній кисень.

До різних видів і сортів чаю не можна підходити з одними і тими ж мірками: те, що добре для чорного чаю (він заварюється при температурі +95С), є неприйнятним для зеленого. А Напівферментований чаї улуни, в залежності від ступеня їх ферментації, підлягають нагріванню до 75 - 90С 

Як правильно приготувати зелений чай: Інструкція

Приготування напою починають з нескладних математичних розрахунків: на думку фахівців, чайної ложки заварки з маленькою гіркою цілком достатньо для однієї порції чаю (200 - 250 мл).

Правильні пропорції, коли ми маємо справу з зеленим чаєм, дуже важливі. Якщо, наприклад, зробити напій занадто концентрованим, можуть з'явитися прискорене серцебиття, головний біль. Якщо поскупитися з заваркою, не буде так смачно, як могло б бути.


Порядок приготування зеленого чаю наступний :

 1. Потрібно підігріти воду.
   
 2. Гарячою водою (для цієї мети підійде окріп) обдати зсередини заварник, щоб прогріти його стінки. Через пару хвилин воду злити.
   
 3. Насипати в чайник заварку сухою чистою ложкою.
   
 4. Влити воду, але вже не окріп, а підігріту до оптимальної для даного сорту температури. Відразу ж її злити. Завдяки цьому будуть досягнуті дві цілі - з чаїнок змиються можливі забруднення, а листочки встигнуть отримати своєрідний сигнал до пробудження.
   
 5. Чайник знову потрібно заповнити водою, закрити кришкою і укутати чимось теплим (наприклад, рушником). Зазвичай цей етап приготування чаю здійснюють в 2 прийоми - спочатку заповнюють чайник гарячою водою на 1/3 об'єму, а через невеликий проміжок часу - доверху.
   
 6. Потім слідує процес настоювання. Для елітних сортів з молодих листочків це 30 сек., Для крупнолистового чаю - від 1,5 до 3 хв. У медиків є і таке спостереження, яке варто враховувати: напій стає тонізуючим, якщо настоюється 1 хв., Якщо довше, то його тонізуючий ефект виходить не настільки яскравим, зате тривалим.
   
 7. Готовий чай треба розлити по чашках, попередньо їх підігрів (наприклад, в мікрохвильовці, духовці або просто обдавши окропом).
   На основі цього рецепта можна приготувати зелений чай з різними добавками. Однак, якщо чай з жасмином є, як правило, готовий продукт (заварка складається з листя чаю і пелюсток жасмину), то при використанні інших інгредієнтів потрібен інший підхід. Наприклад, щоб приготувати чай з імбиром, з нарізаного скибочками кореня спочатку готують відвар і цією рідиною (замість звичайної води) заливають чайну заварку.

Особливість чаю з лимоном і медом полягає в тому, що ці інгредієнти (разом або окремо) кладуть у вже готовий і злегка остиглий напій (оптимальна температура для меду - +40С), щоб смак і корисні властивості напою були ідеальними. 

 

Зелений чай з молоком готують різними способами. Найпростіший - добавка в гарячий чай підігрітого молока в співвідношенні 1: 1. Другий варіант взагалі виключає використання води: 1 л молока нагрівають до 80 про З, висипають в нього 1 ст.л. чайного листя і наполягають 0,5 години. 

Способи приготування

Різні обставини змушують нас використовувати для приготування зеленого чаю не тільки чайники, а й звичайні чашки, термоси, будь-які оригінальні пристрої.

Одне з них - сучасний заварник ізіпот (інші назви - «Тіпот», «тіпод»). Цей універсальний автомат, виготовлений зі скла або металу, оснащений кнопкою, що дозволяє заварювати чайне листя багаторазово методом протоки. Конструкція дає можливість отримати якісний напій в офісі або в поїздці.

Досить простий у використанні так званий «чайник для кульку», складений з двох глибоких ложечок з отворами. Конструкцію наповнюють розсипних чаєм, опускають в кухоль, стакан або іншу ємність, наливають підігріту воду.

Можна зробити ще простіше - приготувати чай в чашці без використання будь-яких пристроїв. Для цього 1 ч.л. заварки заливають гарячою водою і, прикривши кришкою або блюдцем, наполягають близько 2 хв. Результат буде краще, якщо чашку попередньо прогріти окропом.

У чашці прийнято заварювати і пакетований чай . Багатьох цей варіант виручає на роботі. А ось чого фахівці робити не рекомендують, так це використовувати для заварювання воду з кулера - в подібних пристроях вона не нагрівається вище 70С, і цього тепла недостатньо для приготування зеленого чаю.

Використовувати для заварювання чаю термос взагалі не можна : в цьому випадку процес за часом перевищує всі допустимі норми - довго залишається гарячою вода сприяє виділенню з чайного листя великої кількості алкалоїдів і мікроелементів, які становлять небезпеку для здоров'я.

Якщо хочеться взяти в поїздку термос з чаєм, потрібно поступати так: заварити напій звичайним способом в чайнику, а потім наповнити їм (без чайного листя) термос. 

Скільки разів можна заварювати зелений чай листовий?

Чи припустимо заварювати листовий чай вдруге? Так можна. При цьому треба мати на увазі, що мова йде зовсім не про те, щоб ранкову, наприклад, заварку використовувати під час обіду або вечері. Ці варіанти неприпустимі - стара заварка накопичує шкідливі для організму людини речовини.

Повторне заварювання доречно, якщо воно відбувається в рамках одного чаювання або чайної церемонії. Деякі сорти зеленого чаю високої якості можна заварювати 7 разів, при цьому смак і аромат будуть змінюватися, і далеко не в гіршу сторону, а частіше - навпаки, особливо якщо тривалість заварювання раз від разу буде трохи збільшена. Орієнтовна схема така: перше заварювання має тривати від 30 до 60 сек., Друге - 1,5 хв., Третє - близько 3 хв.

Як слід пити?

По-справжньому насолодитися зеленим чаєм можна під час китайської чайної церемонії.

Але навіть «буденна» чашка може принести задоволення, якщо дотримуватися ряду правил :

 • зелений чай в чашці повинен бути теплим, але не пекуче-гарячим;
   
 • від охололого чаю мало користі - він не настільки смачний, і в ньому вже не так багато цінних мікроелементів, якими багатий свіжозаварений напій;
   
 • в зелений чай не прийнято класти цукор, зате його ідеально доповнюють такі смачні і корисні продукти, як мед і сухофрукти;
   
 • закуски для чаю не повинні перебивати його смаку, це можуть бути кекси, молочне печиво, рисові крекери;
   
 • пити чай потрібно, не поспішаючи, отримуючи задоволення від кожного ковтка;
   
 • не рекомендується пити чай відразу після їжі , запиваючи з'їдені страви, краще відкласти приємне захід на півгодини, оскільки зелений чай - напій самодостатній.

Скільки зберігається заварений чай?

У завареного чаю термін придатності невеликий - через 2 години містяться в ньому мікроелементи окислюються, і напій втрачає свої цінні якості. Якщо ж зелений чай простояв в чайнику або чашці з вечора до ранку, то він вже є живильним середовищем для розмноження грибків і бактерій. Напій з вичерпаним терміном придатності, на думку стародавніх китайських вчених, «подібний до укусу гадюки».


Реєстрація