Добавлено:
0

Чай вирощують у 37 країнах світу і в трійку лідерів країн постачальників входить Індія. Саме тут зосереджено 30% світового виробництва чаю.

Як з'явився індійський чай

Розвиток чайного виробництва почалося завдяки діяльності англійців в Індії. Необхідність розвитку великих плантацій була продиктована величезним попитом на чай в Англії, який не могли задовольнити дорогі поставки китайського чаю, привозимо голландцями. У дев'ятнадцятому столітті англійці з Китаю привезли до Індії, яка була їх колонією, чайні кущі і почали селекційні роботи по розведенню в умовах, схожих з рідними.

У 1815 році на території штату Ассама був запущений чайний завод. Через сім років в Індії почав працювати другий завод з виробництва чаю. Подальша робота по влаштуванню високопродуктивних чайних плантацій і впровадженню сучасних способів обробки сприяли різкого збільшення виробництва чаю в країні.

Застосування інноваційних технологій дозволило збільшити надходження чаю з Індії в Англію. Буквально за пів століття споживання чаю на одного англійця збільшилася у вісім разів. За цей же період обсяги експорту перевищили надходження аналогічних сортів з Китаю в кілька разів. В даний час різні сорти індійського чаю займають лідируючі позиції по експортних поставках.

Обсяги чайного виробництва

Перша партія чорного чаю (Індія) була відправлена ​​в Англію в 1838 році. Якість продукту виявилося настільки високим, що в Індії швидкими темпами було розпочато закладання чайних плантацій на очищених від джунглів площах.

Незабаром Індія вийшла на друге місце в світі після Китаю за площами, на яких виростають чайні кущі . Однак подальше їх збільшення стало неможливим через обмеженість вільного простору. Єдиною можливістю збільшення обсягів виробництва стало підвищення продуктивності чайних плантацій. Вжиті заходи забезпечили збільшення виробництва чайного листа.

Понад два мільйони чоловік, які працюють на тринадцяти тисячах чайних плантацій, довели щорічне виробництво чаю до 1,2 млн. Тонн. Експорт чаю в інші країни склав одну п'ятої всього зібраного листа. Індійський чорний чай займає близько 30% всього обсягу виробництва в світі, а виробництво гранульованого продукту становить дві третини загального виробництва.

Чайні плантації Індії

За місцем виробництва розрізняють північноіндійському і південноіндійський чорний чай. Південь Індії знаменитий такими чайними регіонами, як Тамілнад і Керала, а північ - чайними плантаціями Ассам і Дарджилінг.

 • Ассам. Традиційно найбільшим постачальником вважається район Ассам, де вперше почалася промислова переробка чайного листа. Що становить близько половини всієї продукції виробленої в Індії, ассамський чай відрізняється сильним насиченим кольором з солодкуватим присмаком терпкості. Від інших видів чорного чаю Assam Tea має істотну відмінність: він вирощується не в горах, а на рівнинах, розташованих у верхній частині долини річки Брахмапутра.

Місце відрізняється особливо сприятливими умовами для вирощування чаю, завдяки високій вологості і грунті. Особливістю ассамських чайних кущів є їх несприйнятливість до мінливих погодних умов.

Залежно від часу збору листа розрізняють два сорти. Зібраний ранньою весною «Перший флеш», представляє напій з тонким ненав'язливим ароматом. Сорт «Типпи» характеризується більш зрілим і насиченим смаком.

 • Дарджилінг. Зусилля англійців виростити в гористій місцевості провінції Дарджилінг насіння чайних дерев з Китаю увінчалися великим успіхом. Чайні плантації розташовуються на висоті 2000 метрів і вище над рівнем моря.

Найдорожчими є сорти, вирощені на великій висоті при низькій температурі. Представляючи собою помісь китайського та індійського чаю, справжній індійський чай Дарджилінг по праву є одним з найкращих з усіх сортів. Оксамитовий і глибокий аромат з медовим відтінком і запахом розанця становить родзинку чайного напою з інтенсивним, насиченим кольором. Дорогі крупнолістовиє сорти продаються тільки з аукціонів і їх не можна купити в звичайному магазині.

 • Нілгірі. Чайний сорт Нілгірі, вироблений на плантаціях, що простягаються по схилах Блакитних гір зі штату Керала, також займається виробництвом чаю, до штату Тамілнад. За своїми параметрами багато в чому схожий з більш цінним сортом з Даржілінг, але за якістю він йому поступається. Природні умови провінції з долинами і гірськими плато, обійнятими сонячним світлом, дозволяють цілий рік вирощувати чайний лист. Кращим чаєм вважається той, що зібраний в період з листопада по березень. У ньому вдало поєднуються сила Ассама і тонкий сильний фруктовий аромат Даржілінг.
 • Сіккім. Чайні плантації, розташовані на півночі Індії, першу продукцію видали в 80-х роках минулого століття. Сиккимській чай - наймолодший з усіх моносортів індійського чаю. Велику популярність серед експертів і гурманів він отримав за рахунок гармонійного поєднання чудових якостей, узятих від інших сортів. Готовий чайний настій привертає квіткової легкістю, приємним післясмаком і тонізуючим впливом напою з тонким смаком.
 • Тера. В районі на південь від Дарджилинга вирощуються китайські різновиди чайних кущів. Чаї цього регіону знамениті багатим насиченим смаком з букетом пряних ноток і настоєм темного кольору. Рідко зустрічаються в чистому вигляді, частіше за все їх використовують для купажування.
 • Дуарс. Чайний регіон розташований на півночі Індії. Чайні кущі, як і на плантаціях Ассама, виростають на рівнинах. З них отримують темний ароматний настій, за смаковими характеристиками схожим з чаями Дарджилінг, але все-таки не володіє властивою їм витонченістю. Чай хороший для вживання в ранкові і денні години. За межами країни чаї Дуарс не відомі, а в самій Індії використовуються переважно для складання купажів.

Зелений чай вирощується виключно для експорту, а всередині країни його вживають тільки туристи. В основному, незалежно від того, в якому районі його вирощують, зелений чай має невисокі якісні показники. Єдиним винятком є чай з провінції Дарджилінг, що відрізняється чудовим смаком, схожим за багатьма характеристиками з японським чаєм сенча .

Китайський сорт чаю з району Ранчи за якістю поступається китайському зеленому чаю, але володіє яскравим смаком і відрізняється фортецею заварки.

Способи заварювання індійського чаю

Індійська чайна субкультура ввібрала в себе традиції різних народів. Дорогі сорти заварюють класичним способом, без присутності різних добавок у вигляді молока, спецій, цукру.

Чай в Індії заварюють китайським або англійською способом.

 • Елітні листовий чай заварюють за китайським способом, як не можна краще сприятливому розкриттю смаку і аромату високогірних сортів. У невеликій чайник (до 350мл) попередньо підігрітий, засипають в сухому вигляді 2 ч.л. сухого чаю, і деякий час витримують, струшуючи вміст. Потім заливають водою, нагрітою до 85 ° С. Хороший якісний чай витримує до п'яти заварок і тільки першу заварку можна робити без настоювання.
 • Для англійського способу характерно збільшений час заварювання. Для настоювання високогірного чаю, який береться з розрахунку 1 ч.л. на 200 мл і заливається водою температури 90-95 ° С, достатньо 3-4 хвилини.
 • Для приготування гранульованого чаю чайник для заварювання повинен бути з товщиною стінок не менше 5 мм. Черговість дій:
 1. Засипати заварку в чайник, виходячи із пропорції 1 ч.л. заварки на дві чашки.
 2. Налити води, щоб лише покрити заварку і витримати три хвилини.
 3. Долити в заварник необхідну кількість води, накрити теплою серветкою і дати трохи настоятися.

Чайні напої Індії

Серед населення країни дуже популярний напій масала з гранульованим чорним чаєм. У кожній провінції є свій оригінальний рецепт приготування. Наведемо найпоширеніший спосіб заварювання:

 1. Довести до кипіння 2 чашки води, 1-2 чашки молока, 1-2 столові ложки чаю.
 2. Коли суміш закипіла, додати мускатний горіх, кардамон, імбир, корицю, гвоздику.
 3. Зняти напій з вогню і дати настоятися (10-15 хвилин), потім процідити.

Чай масала готовий, можна насолоджуватися його приємним смаком і ароматом.

 • Найбільш вдалим є рецепт «масала», який готують з буйволової молока. Тільки в цьому випадку чай вариться. Заварка заливається водою, доводиться до кипіння і деякий час нудиться на вогні. Потім додається молоко, цукор, суміш знову доводиться до кипіння, після проціджують. Напій вживається гарячим.
 • Рецепт приготування солоного індійського чаю такий же, як масала, але тільки замість цукру до смаку додається сіль.
 • Освіжаючий напій готують з приготовленою звичайним способом заварки, в який після охолодження додають кубики льоду, лимон і цукор.

При покупці чаю в магазині варто звернути увагу, що фасування повинна бути в фользі, саме вона зберігає властивості чайного листя. У складі, крім чаю, не повинно бути ніяких добавок. Запах хорошого чаю повинен бути насиченим, без сторонніх запахів. Звертайте увагу на термін придатності, як правило, чай зберігається не більше двох років.

Тенденція до збільшення виробництва чаю в Індії за рахунок вдосконалення технології вирощування і переробки, продовжує зростати. Крім збільшення експортних поставок, цьому сприяє те, що жоден захід в Індії, не обходиться без вживання улюбленого чайного напою. Виробництво чаю в Індії продовжує розвиватися, і в даний час країна входить в трійку світових лідерів.