» » » Характеристика чаю Фен Хуан Дань Цун або Феніксовий улун. Корисні властивості напою

Характеристика чаю Фен Хуан Дань Цун або Феніксовий улун. Корисні властивості напою

Виявляється, є на світі чай, здатний поставити на ноги імператора після довгої битви, чай, який залишає яскраве і терпке післясмак, що ідеально підходить для дружніх довірчих бесід. Знайомимося, унікальний напій, один з кращих у своєму роді - китайський чай Фен Хуан Дань Цун.

Історія чаю і легенда його появи

На самому півдні Китаю в провінції Гуандун розташувався стародавнє місто, що зберегло свою самобутність і до цього дня - Чаочжоу. Всього в 40 км від поселення знаходяться знамениті гори Фенікса - священні піднесення, що приносять мирну енергію Ци для всього в окрузі. Саме тут росте рідкісний чай Фен Хуан Дань Цун.

Таку назву напою дано не випадково. Чай збирають тільки з певних кущів, тому його найменування дослівно перекладається як «Одинокі кущі з гір Фенікса». Також, місцеві жителі називають його Чаочжоу Ча - за назвою місцевості, де розташовані плантації.

Історія цього легендарного чаю почалася ще в XIII столітті. Після довгої битви з військами сина Чингісхана, китайський імператор Чжао Бін зупинився в місці, де зараз розташована провінція Гуандун. Після тривалих боїв і переходів імператор сильно занедужав. Тоді місцеві жителі заварили для нього цілющий напій, який не тільки привів правителя до тями, але і підкорив його своїм смаком і ароматом.

З тих пір, за наказом імператора, Фен Хуан Дань Цун вирощується і дбайливо збирається методом ручної зборки. В кінці XX століття чай увійшов до списку 16 кращих китайських сортів, поряд з Та Хун Пао і Тегуаньінь . А за весь час культивації улун отримав понад 17 різних нагород:

  • в 2002 р різновиди цього чаю отримали 3 золоті медалі, в т.ч. і на міжнародних конкурсах;
  • роком раніше було присуджено звання «Знаменитий продукт сільського господарства» в Китаї;
  • в 1999 р Суспільство вивчення чаю присудило продукту 1 місце і нарік «Знаменитим чаєм»;
  • в 1997 р серед інших чаїв Фен Хуан Дань Цун посів 1 місце в чайному конкурсі і отримав золоту медаль і кубок на міжнародній виставці.

Чайні дерева цього сорту виростають тільки на схилах гір Фен Хуан в Китаї, подібних у світі більше не існує.

До речі, не варто називати цей чай скорочено «Даньцун». Справа в тому, що так говорять про дикорослих деревах, в той час як Фен Хуан Дань Цун - це назва для чаю з дерев, вирощених на спеціальних плантаціях, де їх періодично обрізають, щоб підтримувати потрібну форму. Називати ж чай ЧаочжоуЧа теж не зовсім коректно, назва правильна, але занадто узагальнене. У нього входять всі чаї, вирощені в провінції Чаочжоу.

Особливості клімату провінції Гуандун

Провінція Гуандун, де і росте Феніксовий улун, розташована на півдні країни, уздовж узбережжя Південно-Китайського моря. Клімат тут теплий, вологий. Чайні дерева ростуть в гірській місцевості на висоті від 1 до 1,5 км. Вважається, що чим вище росте дерево, тим краще сорт чаю. Грунт тут особлива, адже гора Фен Хуан - це сплячий вулкан.

Деякі дерева, з яких відбувається збір чайного листя, старше століття. А є й такі, яким більше 200-300 років. У висоту вони досягають 2-х метрів, а довжина листя 8-10 см. Стовбури їх тонкі, але міцні і гіллясті.

Всього таких дерев на схилах гір Фенікса росте близько 3000. Чим старше дерево, тим довше його коріння, а значить, процес поглинання корисних мінералів із землі відбувається активніше.

Виробництво Фен Хуан Дань Цун не так обмежена, як елітні китайські чаї . Але справжні цінителі замовляють його ще до початку збору. Це стосується лише збору зі старих дерев, які вже не так продуктивні, як молоді, але дають неповторний тонкий чай.

Саме в провінції Гуандун зародилася традиція знаменитої китайської чайної церемонії , яка з часом поширилася і в інші регіони країни.

Збір та обробка чаю

Збирають листя 4 рази на рік, причому листя з різних дерев не змішують між собою. Так кожна партія стає унікальною. Найсмачніший чай - зібраний восени, він прогрітий теплими променями сонця, а грунт наситила дощовою водою.

Перед тим, як напій потрапить в чашку до свого власника, він проходить через кілька етапів:

  1. В першу чергу листя збираються вручну і складаються в плетені кошики.
  2. Потім їх розкладають на великих рівних поверхнях з бамбука і трохи підсушують на сонці, щоб вийшла частина вологи.
  3. Після цього листя на бамбукових піддонах переносять в приміщення, щоб залишилася волога рівномірно розподілилася по листу.
  4. Далі листя акуратно мнуть, щоб виділився сік, який повинен трохи заграти.
  5. Настає черга прожарювання зелені, коли під впливом високих температур зупиняється процес ферментації і втрачається сирий запах. Час обсмажування визначається чайним майстром.
  6. Після обсмажування листя скручуються і піддаються остаточній просушування на вугіллі.

Готовий чай підлягає упаковці і подальшого зберігання.

Дивно, але пробуючи один і той же сорт чаю можна помітити, що смак з різних партій буде відрізнятися. Це обумовлено різними породами дерев, з яких він збирається, а також віком і місцем розташування рослини. Різновидів Фен Хуан Дань Цун більше 80!

Яким би не був вид чаю, завдяки помірному субтропічного клімату, великий вологості і грунті високої якості, смак чаю насичений, терпкий і благородний.

Як заварювати і пити Феніксовий улун

Щоб за всіма правилами заварювати Фен Хуан Дань Цун потрібно взяти чисту воду високої якості і нагріти її до 90-95 градусів.

  1. У попередньо прогрітий чайник засипати 5-7 грам чаю, залити гарячою водою потрібної температури і тут же злити.
  2. Потім залити 150 мл води. Перше, а точніше вже друге заварювання найкоротший - менше хвилини, не більше 20-40 секунд.
  3. Весь вміст чайника потрібно розлити по чашках, а чайним листям потрібно дати час повністю розкритися.

Після цього чай можна заварювати знову до 8-10 раз.

Сухе листя в упаковці мають темний відтінок, але після заварювання, коли вони наситяться вологою, їх колір стає насичено зеленим.

В якості посуду для заварювання слід вибрати глиняний або скляний чайник.

Місцеві жителі кажуть, що цей чай має 3 головних властивості:

  • Його можна заварювати багато разів.
  • Він підлягає довгому зберіганню.
  • Стійкий до гарячої води.

Пити улун краще в післяобідній період, в спокійній обстановці, не раніше ніж через півгодини після їди. Варто повністю розслабитися і зануритися в його непередаваний смак. Чай має насичений аромат дерева з нотками стиглих фруктів, горіхів і смоли. Післясмак з ароматом мигдалю і сливи, яблука і кориці.

Корисні властивості напою

Ефект від вживання цього чаю не змусить себе довго чекати. Варто випити чашечку - відразу відчується приємне тепло і прилив сил. Втома проходить, а думки стають ясніше. Особливо добре пити улун в компанії близьких, т. К. Цей особливий напій сприяє затишним душевних розмов.

До того ж чай не тільки смачний, але і дуже корисний. У його складі містяться вітаміни груп B, C, D, K і Е, а також фосфор, кальцій, магній, йод, залізо, цинк і багато інших цінних елементів.

Рекомендується до вживання людям з ослабленим імунітетом. Він також корисний для зміцнення серцево-судинної системи і нормалізації тиску. Чай допомагає в зниженні ваги, уповільнює процеси старіння шкіри. Помітний ефект і для освіження порожнини рота, а також для зміцнення зубів.

Відзначають тонізуючі властивості чаю. Також його називають «чоловічим» напоєм, т. К. Заварений чай є природним афродизіаком.

Фен Хуан Дань Цун - унікальний цілющий напій для людей, які знаються на хорошому чаї. Відсутність масового виробництва робить його ще більш цінним. Продукт, створений природою для справжніх цінителів.


Схожі новини:

• Опис чаю Исин Хун Ча, як правильно заварювати чай
• Ефект чаю Шуй Сянь і його приготування
• Властивості китайського жовтого чаю і знайомство з Цзюньшань Іньчжень
• Чай Мен Дін Хуан Я - прекрасний напій для чайних церемоній
• Властивості чаю Бай Му Дань
• Сорти білого чаю і його різновиди
• Чай Дунтін Білочунь
• Жасминовий улун