Добавлено:
0

Чай в китайській культурі займає особливе місце - вважається, що чаювання має супроводжувати кожне значуща подія в житті. Китайська чайна церемонія називається «гунфу Ча» і нагадує тиху медитацію, налаштовує учасників на споглядальний лад. Коли двері душі зачиняються для суєти, починається містичне вшанування чаю.

Чайні традиції Китаю - повсякденність і церемоніал

Немає невідповідного часу для заварювання чаю, є невідповідний настрій - переконані китайці. У Піднебесній чай відноситься до продукції першої необхідності, оскільки споживається щодня. Спеціальні прилади для проведення чайної церемонії до сих пір є в будинку кожної сім'ї, хоча застосовуються тільки в особливих випадках.

Чайні аксесуари для повсякденного чаювання не відрізняються особливою витонченістю - важливіше насолоджуватися смаком напою. Прилади зберігаються в родині поколіннями - особливо цінуються прості глиняні заварники і піали. Чайна культура Китаю закликає влаштовувати спрощену чайну церемонію в ситуаціях, що вимагають від присутніх внутрішнього спокою.

Вважається хорошим тоном запрошувати на чай:

  • в знак поваги. Вихідні дні молоді китайці часто присвячують зустрічам з родичами або шанованими людьми. Чайний етикет зобов'язує пригощати старших людей ароматним чаєм - таким чином, молодь проявляє повагу до знань і досвіду старшого покоління.
  • для приношення вибачень або вдячності. Непристойно вибачаться або дякувати без гідного приводу. Згідно з традицією, потрібно влаштувати чаювання, щоб належним чином висловити свою повагу. Перед підношенням чаю вимовляється мова (подячна або з вибаченнями), а потім досягнуте розуміння закріплюється спільним чаюванням.
  • під час предсвадебного бенкету. Проведення церемонії під час знайомства нареченого і нареченої (або їх сімей між собою) вважається в сучасному Китаї добрим звичаєм. Старші родичі вручають майбутньому подружжю червоні конверти з грошовими дарами або добрими побажаннями. А молода пара вітає кожного гостя по імені, рангу і титулу, що сприяє встановленню хороших сімейних відносин.
  • при проведенні сімейних заходів. У китайському суспільстві цінують традиції. Жодне важливе сімейне захід не може обійтися без чайної церемонії. Ритуальну частину гранично спрощують, але намагаються точно відтворювати бажану атмосферу.
Зелений чай заварюють у великому фарфоровому чайнику, а потім розливають по маленьких піалах - однієї заварки має вистачити на всю сім'ю, що кожен раз нагадує про необхідність ділитися благами. Використовуються прості прилади, зовнішній вигляд яких говорить: «Важлива не форма, а суть».

Коронація чаю або суть церемонії

Суть чайної церемонії полягає в досягненні медитативного стану без відмови від навколишньої реальності. Чайний етикет дозволяє тихо розмовляти під час церемонії, що налаштовує гостей на загальну хвилю. Неприпустимо тільки зневажливе ставлення до церемонії, яке руйнує магію ритуальних дій. Навіть чайні приналежності викликають благоговіння - «нове» не в пошані, тому на церемоніях часто присутня посуд з історією в три-чотири століття.

Китайська чайна церемонія позбавлена помпезності і, в порівнянні з японським підходом , здається спрощеної. Згідно китайської традиції химерність тільки заважає духовному розвитку, тому метушливі руху і зайві деталі неприпустимі. З точки зору китайців найпростіші прилади та кращі сорти чаю ідеально підходять один одному!

«Мінімум ритуалів - максимум сенсу», - такого девізу слідують чайні майстри. Церемонія «гунфу Ча» лаконічна - увагу гостей цілком поглинена смаком чаю. Прилади для церемонії підібрані таким чином, щоб забезпечити можливість для максимального задоволення напоєм.

Другорядне і головне в культурі чаювання

Китайська чайна церемонія оспівує Чай. Дорогі чайні приналежності, місце проведення та навіть особистість чайного майстра, вважаються другорядними. Чайна культура сформувалася під впливом дзен-буддизму і навчає учасників мистецтва бачити головне.

Китайські традиції вчать насолоджуватися основними достоїнствами чаю:

  • Форма листа. Чайний етикет включає себе етап «знайомства» з чаєм. На початку церемонії листя засипають в спеціальну коробочку, яку передають по колу. Гості оцінюють зовнішній вигляд кожного листочка (форму, забарвлення).
  • Аромат. Знайомство з чаєм в «гунфу Ча» також передбачає вивчення його аромату, причому до і після заварювання. Вважається достатнім тричі вдихнути аромат листя, щоб зріднитися з енергією запропонованого рослини.
  • Колір заварки. Посуд для чаювання дозволяє бачити, як змінюється колір заварки в процесі церемонії. Китайська чайна культура пропонує заварювати зелений чай багаторазово. Перша заварка зливається, а наступні - оцінюються гостями.
  • Смак. Мініатюрна чайна начиння не дозволяє пити жадібно - напоєм слід неквапливо насолоджуватися. Прийнято пити чай трьома, чотирма або сім'ю крихітними ковтками. У «гунфу Ча» вважається, що подібний підхід загострює сприйняття смаку.

Яка користь від традиційної чайної церемонії? Чаювання в «гунфу Ча» є символічним відображенням взаємодії енергій Інь і Янь. Аксесуари для чайної церемонії і питні прилади використовуються майстром для трансляції основних принципів буддизму.

Як проходить церемонія «гунфу Ча»?

Традиції пропонують розставляти чайні приналежності на спеціальному підносі. Майстер неспішно має чайні аксесуари на Чабани , потім знайомить гостей із зовнішнім виглядом чаю.

  1. Підготовка чайних аксесуарів. Посуд для чайної церемонії урочисто обдається окропом. Спочатку зігрівають заварник, а після нього тієї ж водою обмивають інші чайні аксесуари. Вважається, що підігріта посуд для чаювання допомагає повністю розкрити смак і аромат чаю.
  2. Чаша справедливості.  У «гунфу Ча» для заварювання чаю використовують великий чайничок і чашу справедливості. Зелений чай швидко заварюється, тому його не можна відразу розподіляти по окремим чашках - в першій настій буде найслабкішим, а в останній - найміцнішим. Заварку за традицією спочатку переливають в спеціальну чайне начиння - «ча-хай» і тільки потім розподіляють між гостями.
  3. Принципи заварювання.  Першу заварку в «гунфу Ча» не використовують - китайці вважають, що вона дозволяє змити пил і очистити напій від чужорідних запахів. «Яка марнотратство!», - можуть подумати європейці. Однак один чай заварюють мінімум 3-4 рази (частіше 5-6), перш ніж використовувати свіже листя. Подібний підхід дозволяє розкуштувати всі відтінки чайного смаку. Для заварювання чаю використовують джерельну воду, підігріту до 70-80 градусів. Окріп псує смак напою, тому використовується тільки для обмивання посуду для чайної церемонії.
  4. Розлив чаю.  Чайна начиння має два види: високі прилади (венсябей - чоловіче начало) і вузькі чашки з широким верхом (чабей - жіноче начало). Подібні аксесуари для чаю символізують взаємодія між Інь і Янь, допомагають інтуїтивно відчути філософію дзен-буддизму. Спочатку чай наливають у високі прилади, а потім в широкі піали. Потім гості підносять особисті прилади на-віч і насолоджуються ароматом. Зробивши три ритуальних вдиху і видиху, можна маленькими ковточками пити чай.
  5. Бесіда. Яка чайна церемонія може обійтися без філософських бесід? У процесі приготування напою, майстри розповідають про чайних традиціях різних регіонів, діляться цікавими історіями з життя ченців і майстрів кунг-фу. Після завершення ритуальної частини починається культурна бесіда. Прийнято говорити про літературу, мистецтво, філософію, наукові досягнення.
  6. Завершення.  Майстер омиває всі чайні речі окропом, протирає прилади чистою тканиною і неспішно забирає. Церемонія починається і закінчується без суєти - гостям слід подякувати чайного майстра і один одного за приємне проведення часу, а потім розійтися по домівках в радісному настрої.

Чайна церемонія в Китаї допомагає відновити втрачену душевну рівновагу і нагадує про гармонії двох начал - прилади для чаювання символізують енергію Інь і Янь, допомагають усвідомити принципи їх взаємодії. Церемоніальне чаювання занурює в медитативний стан і надихає мудрістю дзен-буддизму.