Добавлено:
1

Чайний кущ (камелія китайська) - вічнозелена рослина, що виростає в теплому субтропічному і тропічному кліматі. Це дозволяє збирати урожай листя майже цілий рік (за винятком, мабуть, лише найхолодніші місяці).

Проте в Китаї, на Тайвані, в Японії і в деяких індійських чайних регіонах прийнято поділ на 3 або 4 сезони збору. Залежно від цього змінюється кінцева вкусоароматікі готового напою.

Весняний

Період збору: середина лютого - початок травня.

Навесні на кущах з'являються нові нирки і свіже листя, наповнені корисними речовинами. Чай, зібраний в цей час, багатий на поліфеноли (катехіном, танинами), теофіліном і органічними кислотами, тому при переекстракціі може здатися гіркуватим на смак.

Літній

Період збору: середина травня - середина серпня.

У багатьох «чайних» провінціях Китаю літо - сезон спеки і дощів. Так, в провінції Юньнань 85% опадів випадає в період з кінця травня по початок жовтня. В результаті листя ростуть швидше, але через меншої кількості сонячних променів не набувають насичений аромат. Листя річного збору щільні і великі, заварка міцна, але не витончена за смаком.

Більшість видів чаю, представлених в мас-маркеті, виготовлені із сировини, зібраного влітку. Його багато, воно непоганої якості і володіє «усередненим» смаком.

Осінній

Період збору: вересень - середина жовтня.

У цей час починає холоднішати, і якщо вдень чайне листя активно реагують на сонячне світло, то вночі процес фотосинтезу сповільнюється, а поживні речовини, накопичені в світлий час доби, витрачаються вкрай економно. Листя осіннього збору багаті ефірними маслами і володіють яскравим ароматом, у смаку відчувається солодкість.

Однак існує один чорний чай, органолептичні властивості якого знаходяться в прямій залежності від часу збору. Це знамените «чайне шампанське», найдорожчий чай Індії - легендарний дарджилінг . Перший збір (лютий - квітень) дає ніжний чай з тонким квітковим ароматом. У чаю другого збору (кінець квітня - червень) в смаку з'являється виноградна нотка. Третій збір (вересень - початок листопада) характерний насиченим міцним смаком. 

А що каже наука?

У 2019 були опубліковані  результати дослідження  групи американських вчених, присвяченого вивченню впливу кліматичних змін та інших факторів навколишнього середовища на хімічний склад чаю.

Біологи  з'ясували , що концентрація катехінів і чайного кофеїну (теїн) в листі весняного збору набагато вище, ніж в сировині, зібраному влітку і восени. Але хімічний аналіз також показав, що кількість амінокислот підвищується при переході від весняного сезону до літнього.

Загальна кількість ароматичних речовин, максимально високе навесні, знижується до літнього збору і відновлюється до середини вересня, тобто до осіннього збору.

Зимовий

Період збору: кінець жовтня - листопад.

В горах стає прохолодно і вдень, і вночі. Завдяки зменшенню кількості сонячного світла, в рослинах утворюється менша кількість танінів, а в заварених листі не так сильно відчувається гіркота. В цей час збирають листя для виробництва високогірних дорогих улунов.

Втім, не можна однозначно сказати, чай якого збору краще: частина сортів дійсно найсмачніше, якщо вони зібрані навесні, інші виходять ідеальними з сировини осіннього збору.

Поділ за минулими сезонами досить умовно. Наприклад, в провінції Юньнань, як і на Тайвані, найкращим улун вважається чай, зібраний взимку, в той час як Те Гуань Інь найсмачніше осінній. Так Хун Пао збирають тільки в провінції Фуцзянь і тільки навесні.

Ферментація зрівнює всіх. Або майже всіх

Все вищесказане справедливо тільки для неферментованого (зеленого і білого) і Напівферментований чаю (улунов), а також для  шен пуерів . Вони найбільше залежать від сезонності. Майбутній смак ферментованого чорного (і червоного) чаю і шу пуерів визначається на виробництві фахівцями-технологами.