Добавлено:
0

Цей самий звичайний на вигляд біла квітка знають всі: хтось гадає «любить - не любить», хтось збирає літні польові букети, а хтось при перших ознаках нездужання заварює чай з ромашкою.

Історія успіху лікарської ромашки

Ромашка аптечна, або ромашка лікарська (Matricaria Chamomilla) - одне з найпоширеніших рослин внетропических зон. Її можна зустріти в Євразії, обох Америках і навіть в Африці, причому як в окультуреному, так і в дикорослому вигляді. Де саме справжня батьківщина цієї квітки, вчені до цих пір не з'ясували.

Першими інтерес до якостей ромашки проявили стародавні греки. Військовий лікар і фармаколог Діоскорид описував її лікувальні властивості в своїх манускриптах, присвячених лікарським рослинам, а знаменитий «батько медицини» Гіппократ рекомендував відвар ромашки в якості знеболюючого і ліки від судом.

За часів правління династії Великих Моголів ромашка потрапила в Індію. Місцеві лікарі помітили лікувальний ефект непоказного білої квітки, і незабаром його почали вирощувати в Пенджабі, Уттар-Прадеш, Махараштра, Джамму і Кашмірі.

У Середні віки ромашка ще була популярна як лікарський засіб, але з розвитком медицини і появою складнокомпонентні препаратів пішла на другий план, залишившись лише в народній медицині та кулінарії. Однак на рубежі XIX-XX століть знову привернула увагу фармацевтів і хіміків своїми властивостями.

Як інгредієнт для створення тізанов ромашка відома не тільки в Україні. Наприклад, в Сполучених Штатах вона є найпопулярнішою добавкою до чаю.

Хімічний склад ромашки

Хамазулен

Ромашковий хамазулен і його попередник матріцін входять в клас терпенів - хімічних речовин, необхідних рослинам для того, щоб відлякувати комах, що поїдають листя і квіти. У промисловості терпени використовують для створення парфумерних композицій.

Саме завдяки хамазуленом ромашка володіє своїм знаменитим заспокійливим ефектом. Він впливає на нервову систему як легкий седативний препарат, розслаблює м'язи, покращує настрій і має знеболюючу дію.

Флавоноїди (апігенін, гарнеарін, лютеолін і кверцетин)

Кверцетин відомий як потужний антиоксидант, що позитивно впливає на здоров'я мозку і серцево-судинної системи. За деякими даними , добавка кверцетину та інших флавоноїдів в їжу може поліпшити стан хворих після перенесеного коронавируса COVID-19 і грипу типу А (IAV). Клінічні дослідження на мишах також показали, що лікування кверцетином збільшило тривалість і якість життя піддослідних тварин похилого віку.

Апигенин також є антиоксидантом. Крім того, ведуться дослідження про вплив апигенина на нервову систему в якості природного антидепресанту і допоміжний засіб при лікуванні хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Вчені з університету Огайо також вивчають вплив апигенина на процес стримування ракових клітин.

Лютеолін корисний при захворюваннях видільної системи. Він застосовується для відновлення функцій нирок при уратних нефропатії та інших хворобах, так як значно знижує рівень сечової кислоти в крові.

Саліцилова кислота відома як дієвий антисептик. При зовнішньому застосуванні вона є кератолітікі (допомагає отшелушивать омертвілі клітини шкіри). Наявність саліцилової кислоти зробило ромашку часто використовуваним інгредієнтом в косметичній промисловості.

Крім того, саліцилова кислота застосовується для лікування видів мочекислого діатезу (в тому числі подагри).

вітаміни

Вітамін А (ретинол) - важливий учасник окислювально-відновних процесів, що проходять в клітинах. Він сприяє засвоєнню білків, нормальному формуванню зубів і кісток, потрібен для росту нових клітин. Ретинол бере участь у створенні фагоцитарної активності лейкоцитів, які, в свою чергу, знищують вірусні частинки, які потрапляють в організм. Регулярне вживання вітаміну А необхідно для підтримки сутінкового і нічного зору.

Вітамін С (аскорбінова кислота) - самий «відомий» вітамін, який використовується для підтримки загального рівня імунітету. Є антиоксидантом. За результатами досліджень британських вчених з Салфордського університету, вітамін С теоретично може вважатися одним з речовин, які допомагають боротися з раковими клітинами.

Вітамін PP (нікотинова кислота) необхідний для профілактики авітамінозу, гіповітамінозу, пелагри, деяких захворювань шлунково-кишкового тракту. Прийом вітаміну РР допомагає при спазмах судин, загоюються і ін.

Користь і шкода чаю з ромашкою

Для нервової системи. Чай з ромашкою не тільки найпростіший засіб зняти тривожність і швидко заснути після важкого дня. Ефірна олія ромашки, що містить апигенин і кверцетин, діє як ефективний седативний засіб і міотропний спазмолітик: воно розслабляє і розширює стінки судин, знімаючи тим самим напругу і головний біль.

Як знеболюючий засіб напій з ромашки використовується жінками для полегшення симптомів передменструального синдрому, в тому числі інтенсивних болів внизу живота і зниженого емоційного фону.

Для дихальної системи

Поліфеноли ромашки активно впливають на стан органів дихання. Флавоноїди кверцетин застосовується для лікування бронхолегеневих захворювань, в тому числі таких серйозних хвороб, як гостра пневмонія і бронхіальна астма.

Регулярне вживання ромашкового чаю покращує стан організму при застудах і вірусних захворюваннях. Він надає імуностимулюючу дію і збільшує активність фагоцитарних клітин, що захищають тіло від чужорідних бактерій і вірусів. Поліфенол герніарін має потогінний ефект, що приносить користь при підвищенні температури тіла під час інфекційних захворювань.

Для серця і судин

Різні дослідження японських і західних вчених показали, що регулярне вживання ромашкового чаю знижує частоту серцевих скорочень і показники артеріального тиску. Крім цього, антиоксиданти кверцетин, вітамін С і апигенин надають антисклеротичну дію і знижують ризик утворення тромбів в судинах.

Для шлунково-кишкового тракту

Чай з ромашки допомагає не тільки при кольках у немовлят і при проблемах з шлунково-кишковим трактом у дорослих. У народній медицині його прописують при спазмах кишечника, гастритах, післядизентерійному коліті і дисбактеріозі. У Сполучених Штатах ромашка найчастіше використовується як засіб для лікування синдрому роздратованого кишечника.

Ромашковий чай для видільної системи

Ромашка входить до складу складних сечогінних зборів, вона також усуває запалення і спазми при захворюваннях нирок, сприяє зняттю симптомів гломерулонефриту і хронічного простатиту.

Настій з ромашки виявляє помітний стимулюючу дію на секреторну функцію печінки.

Застосування ромашки в медицині і косметиці

Аптечна ромашка в медицині

Хоча аптечна ромашка застосовувалася в народній медицині багато століть, офіційно лікарською сировиною її визнали тільки в XX столітті. В даний час для лікування використовуються: ефірне масло, настої і відвари квітів.

Основні сфери застосування ромашки - протизапальні засоби для ротової порожнини (ліки для лікування стоматитів та пародонтитів), препарати проти гастритів і шлункових кольок, а також знеболюючі засоби. У народній медицині відвар ромашки радять для купання новонароджених в якості безпечного антисептика.

Однією з найбільш перспективних областей застосування ромашки аптечної вважається онкологія. Вченими помічено , що ромашка в складі складного збору проявляє радіозахисні властивості і може позитивно вплинути на лікування людини на ранніх стадіях променевої хвороби.

Застосування ромашки в косметичній промисловості

Косметику для догляду за шкірою з додаванням екстракту ромашки випускають як українські, так і зарубіжні виробники. У косметичній промисловості ромашку люблять за її антисептичні властивості: флавоноїди ромашки при зовнішньому застосуванні швидко проникають в глибокі шари епідермісу і зупиняють запальні процеси, а саліцилова кислота «знімає» омертвілі клітини шкіри. Антиоксиданти сприяють загальному оздоровленню шкіри. Екстракт і ефірна олія ромашки додають в корисні креми і маски для обличчя і тіла, гелі для душу, шампуні, бальзами і помади для губ. Основна частина косметики з ромашкою має зволожуючі властивості за рахунок того, що полісахариди в складі екстракту створюють на шкірі плівку, яка утримує вологу.

У складі лікувальної косметики ромашка використовується для зняття симптомів деяких шкірних захворювань, в тому числі атопічного дерматиту.

У домашніх умовах сухі квіти аптечної ромашки можна заварювати для подальшої обробки запалень, подряпин, вугрової висипки і акне. У народі вважається, що відвар ромашки ідеально підходить в якості лосьйону-ополіскувача для світлого волосся, надає їм блиск і шовковистість.

Цікаві факти про ромашку

Аптечну ромашку часто плутають зі схожими квітками з родини айстрових - ромен (в середній смузі в полях і на клумбах найчастіше зустрічається саме він), ерігероном, ехінацеєю та іншими родичами. Всі вони теж по-різному володіють цілющими властивостями, але за ступенем користі до ромашки не дотягують. Відрізнити ромашку від ромену досить складно, так як квітки схожі: ромен крупніше, у нього одна квітковий кошик, а листя зубчастої форми і жорстким. У ромашки розгалужений стебло, на якому може бути безліч суцвіть, а листя перисті.

Сама назва «ромашка» прийшло до нас з польської мови. Римське назва квітки, дане ще Плінієм в його «Природній історії» близько 2 000 років тому, звучало як Сhamaemelon romana. У слов'янських мовах рослину почали називати Романової травою, романніком, а потім довга назва трансформувалась в запам'ятовується «ромашку».

У повір'ях багатьох народів Європи ромашка згадується як рослина, що захищає будинок від зла, а його господарів - від тривожних думок.

Незважаючи на всю користь, збирати і сушити ромашку самостійно не завжди безпечно: в дикорослому вигляді найчастіше вона зустрічається на узбіччях доріг, де може увібрати в себе важкі метали і шкідливі речовини. 

Країни-лідери з виробництва ромашки аптечної: Бразилія, Аргентина, Єгипет і Угорщина. У Європі її вирощують в Німеччині, Угорщині, Польщі, Сербії та Туреччини. 

Ромашковий чай для дітей

Настій ромашки - один з небагатьох трав'яних чаїв, безпечних навіть для немовлят. Ще в 1993 році педіатри з'ясували, що допаивание ромашковим чаєм усуває шлункові кольки у 57% дітей з піддослідної групи. Напій прибирає підвищене газоутворення, запори та інші порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Для гіперактивних дітей рекомендується вживання ромашкового чаю на ніч перед сном.

Ромашковий чай при діабеті

Недавні дослідження японських і американських учених показали, що ромашка пригнічує розвиток ферментів, що викликають діабетичну невропатію і катаракту, а також пошкодження нирок при діабеті.

У 2015 році іранські вчені повторили експеримент . У групи добровольців у віці від 30 до 60 років, на протязі 8 тижнів пили чай з ромашкою, було виявлено зниження рівня глюкози і підвищення загальної антиоксидантної активності.

Чай з ромашки при вагітності і грудному вигодовуванні

Чай з ромашки не рекомендується пити при вагітності відразу через декілька факторів. По-перше, через ризик кровотеч, які можуть привести до втрати плоду. По-друге, тому що речовини в складі чаю з ромашки стимулюють вироблення естрогену і викликають скорочення матки.

Однак, коли жінка починає годувати грудьми, ромашка надає позитивний ефект на її здоров'я і стан малюка. Такий чай незамінний при перевтомі, він заспокоює і знімає стрес, допомагає вирішити виникаючі проблеми шлунково-кишкового тракту.

Зовнішня обробка органів настоєм ромашки застосовується при дисменореї, ендоцервіциті, вагините і тріщинах сосків у матерів-годувальниць.

Ромашка для чоловічого здоров'я

Настій має загальнозміцнюючий ефект і відновлює психоемоційний фон, що підвищує рівень лібідо. У народній медицині настій з кореня ромашки вважається засобом для підвищення потенції.

Протипоказання

  • Алергія. Чай з ромашкою може викликати індивідуальну непереносимість. Найбільш часто зустрічається загальна алергія на пилок рослин з родини айстрових. Не рекомендується промивати очі відваром ромашки: через міститься в ньому пилку може виникнути алергічний кон'юнктивіт.

  • Хвороби згортання крові. Ефірна олія ромашки містить кумарин - це попередник варфарину, потужного антикоагулянту рослинного походження. Сам по собі він не викликає негативних реакцій організму, але при взаємодії з деякими лікарськими препаратами (варфарин, аспірин або клопідогрель) підвищує ризик розвитку кровотеч.

  • Поєднання з іншими седативними або сечогінними препаратами. Ромашка підсилює вплив деяких медичних препаратів і цілющих трав (м'яти, валеріани, меліси та ін.).