Добавлено:
0

Ізотоніки  - спортивні напої, які застосовуються для відновлення балансу води і солей в організмі під час і після інтенсивного фізичного навантаження.

Чи потрібні вони? Так, безумовно. І, виявляється, їх можна готувати самим, щоб брати на тренування в охолодженому вигляді. Наприклад, з самого традиційного російського трав'яного напою. Розповідаємо про те, чому  іван-чай  (він же кипрей) має повне право називатися ізотоніки.

Склад іван-чаю vs склад ізотоніки

Ізотоніки необхідні для того, щоб захистити організм від зневоднення і відновити сольовий баланс. У них містяться мінеральні солі натрію, калію і магнію, вуглеводи (мальтодекстрин, фруктоза або глюкоза), вітаміни, мінерали, в дуже рідкісних випадках у складі ізотоніки можна зустріти ще й кофеїн. Солі в цьому випадку виступають в якості електролітів, що відповідають за передачу нервових імпульсів м'язам, а швидкі вуглеводи збільшують витривалість і працездатність.

Іван-чай за своїм складом не просто нагадує професійні ізотоніки, він їх фактично дублює. У ньому міститься велика кількість хлориду натрію і калію, а також сполуки заліза, магнію, молібдену, марганцю і міді. Кофеїну в іван-чай немає, а легкий тонізуючий ефект, який допомагає впоратися з втомою після тренування, обумовлений високим вмістом вітаміну С та інших антиоксидантів.

Амінокислоти в іван-чай

Ви, напевно, знаєте, що під назвою BCAA спортсмени мають на увазі комплекс амінокислот, необхідний для запобігання катаболізму м'язів. У складі представлені амінокислоти лейцин, ізолейцин, валін і вітаміни групи В, які беруть участь у процесах вуглеводного обміну.

Копорский чай (ще одна назва напою з іван-чаю) містить  16 важливих амінокислот , в тому числі і лейцин - головну кислоту, необхідну для спортсменів, а також лізин, гістидин, аргінін, аспарагін, ізолейцин, тирозин і ін. За рахунок них іван -чай підвищує витривалість і стимулює ріст м'язів. А поєднання лізину і аргініну ще й знімає стрес і підвищену тривожність.

Кому точно варто перейти на іван-чай?

Іван-чай в якості спортивного напою ідеальний для пацієнтів, хворих на діабет 2-го типу, так як не містить цукрів, здатних різко піднімати рівень інсуліну в крові.

Без додавання підсолоджувачів іван-чай є кращим природним ізотоніки для тих, що худнуть. Вся справа в тому, що він знижує апетит, покращує травлення і, завдяки вмісту в ньому ферментам, допомагає розщеплювати жири.

Важливо: перш ніж спробувати незнайомий спортивний напій в «бойових умовах», обов'язково протестуйте його будинку. Іван-чай, як і інші трав'яні напої, має ряд обмежень і може бути алергеном.

Саган-Дайля, апельсин, журавлина та інші: що додати в іван-чай, щоб зробити його ще корисніше (і смачніше)

Отже, що іван-чай корисний для спортсменів, ми з'ясували. Далеко не всім подобається його кислуватий і терпкий смак, але іван-чай прекрасно поєднується з різними добавками.

  • Саган-Дайля  - класичний «партнер» зніту в трав'яних напоях. Листя рододендрона Адамса (така офіційна назва саган-Дайля) мають протизапальний ефект, що позитивно впливає на стан людини після занять спортом. Однак з цією рослиною потрібно бути обережним: саган-Дайля - сильний енергетик, тому не підходить для вечірніх тренувань. Крім того, такий напій п'ється курсами по 2-3 тижні, не більше.

  • Апельсин (або свіжовичавлений апельсиновий сік) чудово поєднується зі смаком іван-чаю і привносить в напій клітковину, вітамін С і електроліти, які допомагають впоратися з зневодненням. Така добавка ідеальна для тих, хто використовує іван-чай саме як ізотоніки.

  • Журавлина  містить величезну кількість вітаміну С, мінералів і солей. Напій з додаванням журавлини також відновлює водно-сольовий баланс.

  • Імбир  сам по собі можна назвати напоєм для тих, що худнуть через наявність гингерола - фенолоподобного з'єднання, яке прискорює метаболізм і сприяє процесу спалювання жирів. Іван-чай з імбиром знижує інтенсивність м'язових болів після тренувань і покращує фізичну форму.