Добавлено:
0

Чай, приготований методом колд брю, холодний квас і лимонад з льодом, а ще прекрасний, як літній сон, Фрапе ... І ось на ранок ви виявляєте, що у вас болить горло або з'явився легкий кашель.

Чому так відбувається і чи варто відмовлятися від холодних напоїв назовсім?

Чому китайці п'ють тільки гарячий чай

З давніх часів китайці п'ють чай виключно в теплому вигляді, вважаючи, що всякий холодний напій є отрута (особливо в поєднанні з гарячою їжею), оскільки він гасить внутрішній травний вогонь. Знавці тибетської і аюрведической медицини погоджуються з цим і пояснюють шкоду холодного тим, що воно дійсно ускладнює роботу травного тракту, а також створює дисбаланс у всьому тілі.

Що ж, в цьому твердженні є раціональне зерно: теплі рідини (так само як і їжа) засвоюються легше, оскільки нашому організму не потрібно додатково зігрівати їх усередині.

Однак ж травлення травленням, але нас-то цікавить інше: який ризик підхопити простуду, випивши склянку крижаної води?

Так ось, немає ніяких наукових доказів, що холодні напої провокують гострі респіраторні захворювання! Про це з упевненістю заявляють автори найбільшого медичного ресурсу MedicalNewsToday.

Чому тоді від холодних напоїв болить горло?

Коли ми п'ємо холодні напої, вони моментально викликають скорочення судин в області носоглотки. Будучи здоровими, ми навіть не помічаємо цього, але, якщо імунітет ослаблений, таке незначне вплив може «пробити» захист і дозволити всюдисущим вірусам і бактеріям атакувати нас, викликавши тим самим хворобливий стан, який прийнято називати застудою. Нерідко ці віруси і бактерії вже «сидять» в нас, але знаходяться в пасивному стані, а короткочасне погіршення кровообігу в глотці і носі дозволяє їм активізуватися і викликає загострення хронічного тонзиліту або фарингіту. Як наслідок - хворе горло і нежить. Не факт, що це обов'язково станеться, але ризик є.

Не варто пити холодну і тим, хто вже відчув ознаки застуди. Одне невелике дослідження за участю 15 осіб показало, що вживання холодної води підвищує щільність слизової носа, внаслідок чого ускладнюється проходження повітря через дихальні шляхи. Саме тому холодні напої не рекомендовані людям, що страждають від застуди або грипу: вони можуть посилити відчуття закладеності носа.

Ну і, звичайно, не варто зловживати крижаним чаєм або кавою людям, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту: нема чого давати додаткове навантаження органам, і без того працюють з працею.

Ще одна група ризику - люди, часто страждають від мігрені. Шведське дослідження 2001 року із участю майже 700 жінок передбачає, що вживання холодної води може викликати у деяких людей головний біль.

Як правило, всі ми знаємо про свої слабкі сторони здоров'я (будь то хронічний риніт, фарингіт, тонзиліт, гастрит або схильність до мігрені), тому питання про те, бути чи не бути холодним напоям, вирішується досить швидко і просто: є ризик - НЕ п'ємо, немає ризику - так на здоров'я!

Кому корисні холодні напої

Спортсменам

Найбільшу вигоду від холодних напоїв можуть отримати люди, які займаються спортом. У 2012 році американські вчені з'ясували , що, якщо вживати холодні напої під час тренування, це дасть тілу захист від внутрішнього перегріву і зробить тренування більш успішною. Зокрема, вчені перевірили це за допомогою вимірювання кількості віджимань, якість стрибків у довжину і загальний час витривалості. На їхню думку, таке явище пов'язане з тим, що вживання холодної води допомагає підтримувати більш низьку внутрішню температуру.

Вердикт: холодний напій може знизити температуру вашого тіла і дозволити вам довше тренуватися або відчувати інші фізичні навантаження (наприклад, гуляти по місту).

Худим

Холодна вода, як і будь-який інший некалорійний охолоджений напій (чай, кава, морс без цукру), допомагає спалити кілька зайвих калорій в процесі засвоєння в шлунково-кишковому тракті, тому що тілу доводиться старанніше працювати, щоб підтримувати свою внутрішню температуру (про це говорять вчені зі Швейцарії). Але слід пам'ятати, що ніякої холодний напій сам по собі не може бути достатньо потужним базовим інструментом для схуднення.

Вердикт: один стакан холодного напою дозволяє спалити близько 8 калорій. Це, звичайно, не спосіб схуднути, але приємний бонус до програми по зниженню ваги.

Всім, кому треба більше пити

Відомо, що теплий чай втамовує спрагу краще, ніж холодні напої, але, якщо ми не хочемо пити, це ще не означає, що нам не потрібна рідина. Як правило, людям легше випити більшу кількість прохолодної рідини, ніж теплою. Тому якщо ваша задача - максимальна гідратація організму (а влітку в спеку це дуже важливо!), Дійсно є сенс зробити вибір на користь охолодженого напою. 

Як правильно пити холодні напої

Хоча не існує чітких правил, як саме краще пити улюблений фраппе або чай з льодом, більшість людей, що мають відношення до медицини, рекомендують утримуватися від холодних напоїв під час і відразу після їжі - щоб не було порушення травлення.

Також лікарі не радять пити напої з льодом на сильній спеці. Краще сховатися в тіні, дати організму трохи охолонути від палючого сонця і вже потім зробити перший ковток освіжаючого чаю або лимонаду. Причому пити найкраще невеликими ковтками, щоб поберегти своє горло від різкого перепаду температур.